Tyrkisk diplomat er skuddræbt på restaurant i Kurdistan
Sikkerhedsfolk på plads uden for den restaurant i Erbil, hvor to personer onsdag blev skuddræbt. Foto: Safin Hamed/Ritzau Scanpix
Safin Hamed/Ritzau Scanpix
En ukendt gerningsmand åbnede ild på en restaurant i Erbil onsdag. Mindst to personer har mistet livet.
Et angreb på en restaurant i Erbil i den selvstyrede kurdiske region i Irak har kostet mindst to personer livet - heriblandt en tyrkisk diplomat.
Det oplyser kurdiske sikkerhedsfolk og Tyrkiets udenrigsministerium.
En angrebsmand åbnede ild på en restaurant, hvor flere tyrkiske diplomater spiste. Personen flygtede herefter i en bil, der blev kørt af en medskyldig. Det oplyser to kurdiske sikkerhedsfolk og et vidne.
Ingen har onsdag eftermiddag endnu taget ansvaret for angrebet.
Tyrkiets udenrigsministerium oplyser, at en af de dræbte var en diplomat, der arbejdede på det tyrkiske konsulat i Erbil.
Det forlød tidligere, at tre personer blev dræbt i angrebet, og at de alle var tyrkiske diplomater. Men det ser altså ikke ud til at være rigtigt.
Tyrkiets præsident, Recep Tayyip Erdogan, har fordømt angrebet.
- Vi samarbejder med den irakiske regering og de lokale myndigheder om at få fundet gerningsmændene så hurtigt som muligt, lyder det fra den tyrkiske præsident ifølge nyhedsbureauet AFP.
Ibrahim Kalin, der er talsmand for Erdogan, tilføjer, at "det nødvendige svar vil blive givet over til dem, der står bag det her forræderiske angreb".
Onsdagens angreb er usædvanligt i Erbil, skriver Reuters.
Den selvstyrende kurdiske region er allieret med den tyrkiske regering.
Der er dog fortsat stridigheder mellem Tyrkiet og den tyrkisk-kurdiske organisation PKK, der holder til i det nordlige Irak. PKK beskrives af både Tyrkiet, USA og EU som en terrorgruppe.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned