Tyskland jager de sidste naziforbrydere

Offentliggjort Sidst opdateret

* I 1958 oprettede Tyskland en særlig myndighed med ansvar for at efterforske nazistiske forbrydelser begået under Anden Verdenskrig (1939-1945) og retsforfølge de formodede gerningspersoner.

* Siden oprettelsen for 67 år siden har myndigheden foretaget over 7698 forundersøgelser.

* Siden 1958 har 18.756 straffesager vedrørende naziforbrydelser verseret hos anklagemyndigheder og domstole i Tyskland.

* I myndighedens kartotek er næsten 1,78 millioner personer, militære enheder og geografiske steder registreret.

* Kartoteket indeholder over 700.000 navne på tiltalte eller vidner.

* Lederen af den særlige myndighed for efterforskning af nazistiske forbrydelser er Thomas Will - som af medier er døbt "Tysklands førende nazijæger".

Kilde: Zentrale Stelle der Landesjustizverwaltungen zur Aufklärung nationalsozialistischer Verbrechen.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.