Tysklands største parti gør klar til valg af ny lederduo
Lars Klingbeil er ved at blive kørt i stilling som den ene af SPD's to ledere (Arkivfoto). Foto: Michael Kappeler/Ritzau Scanpix
Michael Kappeler/Ritzau Scanpix
De tyske socialdemokrater (SPD) ventes i december at lave en udskiftning i partiets nuværende lederduo.
De tyske socialdemokrater, der i øjeblikket arbejder på at danne regering i Tyskland, har mandag afsløret sin ventede kommende lederduo.
Det skriver det tyske nyhedsbureau dpa.
SPD-partiet ledes i dag i fællesskab af 60-årige Saskia Esken og 69-årige Norbert Walter-Borjans. Men når der ved en partikongres i december skal udpeges nyt lederskab, har Walter-Borjans på forhånd meddelt sin afgang.
Derfor stiller Esken i stedet op med partiets generalsekretær, den 43-årige Lars Klingbeil. Duoen ventes at blive godkendt af partibestyrelsen og vil formentlig ikke indføre store ændringer i partiets politik.
SPD blev med 25,7 procent af stemmerne størst ved valget til den tyske Forbundsdag i slutningen af september.
Partiet er i øjeblikket i gang med at forsøge at danne regering sammen med miljøpartiet De Grønne og det liberale FDP.
Det er SPD's nuværende vicekansler og finansminister, Olaf Scholz, der står til at overtage kanslerposten for den afgående Angela Merkel.
Regeringsforhandlingerne går efter sigende dog ikke helt problemfrit. Blandt andet giver klimapolitikken anledning til uenighed mellem SPD og De Grønne, der netop har klima højt på dagsordenen.
En regering med SPD, De Grønne og FDP vil markere et stort retningsskift i tysk politik efter 16 år med kristendemokratiske Merkel på kanslerposten.
SPD vælger sin nye lederduo på en partikongres den 10. til 12. december.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie