Militærjuntaen i Myanmar lover, at den vil gennemføre flere reformer.
Det siger Hillary Clinton, USA's udenrigsminister, som på andendagen af sit besøg i Myanmar torsdag mødes med det ellers lukkede lands øverste ledelse.
Imidlertid er løfter ikke nok, hvis USA skal afslutte sanktionerne mod det sydøstasiatiske land.
- Vi har ikke nået et punkt, hvor vi kan overveje at hæve sanktionerne, der er sat i værk på grund af bekymring for en politik, som må ændres, sagde Clinton efter et møde med præsident Thein Sein, der er tidligere general.
- Men ethvert skridt, som regeringen tager, vil blive nøje vurderet og matchet, da vi ønsker, at politiske og økonomiske reformer får fodfæste, siger hun i Myanmars isolerede hovedstad, Naypyidaw.
Thein Sein satte sig i præsidentembedet i marts, efter at Myanmar formelt havde afsluttet årtiers militærstyre.
Inden for det seneste år er der sket en række åbninger og opblødninger i styret i Myanmar.
Demokratiforkæmperen Aung San Suu Kyi er sat fri fra sin husarrest, og hun har fået fjernet en række restriktioner.
Samtidig har der været dialog mellem styret og Suu Kyi, ligesom hundredvis af politiske fanger er løsladt.
Clinton, der senere torsdag og igen fredag skal mødes med Suu Kyi, siger, at USA og Myanmar nu indleder fælles eftersøgninger efter amerikanske soldater, der blev dræbt i området under Anden Verdenskrig, da det strategisk liggende land var en slagmark.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned