USA giver milliardbeløb til Modernas kamp mod fugleinfluenza
Moderna blev kendt i den brede offentlighed under coronapandemien, hvor selskabet udviklede en coronavaccine. (Arkivfoto). Foto: Ryan Remiorz/Ritzau Scanpix
En frygt for spredning af fugleinfluenza betyder blandt andet, at USA giver stor støtte til vaccineproducent.
Det amerikanske medicinalfirma Moderna har fået 590 millioner dollar i støtte til at udvikle selskabets influenzavacciner.
Det oplyser det amerikanske social- og sundhedsministerium.
Beløbet svarer til 4,27 milliarder kroner.
Støtten skal gå til Modernas arbejde med at udvikle mRNA-vacciner mod influenza - herunder at styrke selskabets vaccine mod fugleinfluenza.
De såkaldte mRNA-vacciner er vacciner, der indeholder en lille genetisk kode, som får kroppen til at forberede sig på bestemte virusser.
USA's økonomiske støtte "giver Moderna mulighed for at sætte fart på udviklingen af en H5N1-mRNA-influenzavaccine", skriver ministeriet.
H5N1 er betegnelsen for, hvad der i daglig tale kaldes fugleinfluenza.
Tidligere udbrud af fugleinfluenza har vist sig svære at forudsige og også potentielt farlige for mennesker.
- Det er grunden til, at den her indsats er en topprioritet for Biden-Harris-administrationen og social- og sundhedsministeriet, siger Xavier Becerra, der er social- og sundhedsminister i den afgående administration.
USA's præsident, Joe Biden, og vicepræsident Kamala Harris bliver 20. januar afløst af henholdsvis Donald Trump og J.D. Vance.
Fugleinfluenza er ikke usædvanligt hos vilde fugle og andre dyr.
Det er ikke slået fast, at virusset kan sprede sig mellem mennesker, men det aktuelle antal af fugleinfluenzatilfælde hos både dyr og mennesker har alligevel ført til bekymring, skriver nyhedsbureauet AFP.
Flere forskere frygter, at H5N1 sammen med influenza kan udvikle sig til en mere smitsom form og i værste fald udløse en pandemi, skriver AFP.
67 personer er blevet smittet med fugleinfluenza i USA siden sidste år.
Det første dødsfald hos en person med fugleinfluenza blev registreret tidligere denne måned hos en ældre mand i delstaten Louisiana.
Medicinalfirmaet Moderna vil af mange nok kunne huskes fra coronapandemien. Her stod selskabet bag en af de to primære coronavacciner, som har været en del af det danske vaccinationsprogram.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie