USA og Rusland vil efterforske brud på syrisk våbenhvile
USA's udenrigsminister siger, at han har haft samtaler med russerne om at efterforske uretmæssige bombetogter.
Den amerikanske udenrigsminister, John Kerry, siger, at han er nået til enighed med sin russiske modpart om at øge indsatsen for at sikre, at kun Islamisk Stat og al-Nusrafronten bliver mål for flere flyangreb i Syrien.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
- Vi vil efterforske alle formodede overtrædelser af aftalerne om luftangreb i Syrien. Og vi vil arbejde endnu hårdere for at sikre, at missionerne, der bliver udført i Syrien, bliver udført mod Islamisk Stat og al-Nusrafronten, siger Kerry ifølge Reuters på en pressekonference.
John Kerry siger også, at han har haft samtaler med den russiske udenrigsminister, Sergej Lavrov, om de angivelige brud på våbenhvilen, der blev rapporteret om mandag.
Her påstod den syriske opposition, der ellers var omfattet af våbenhvilen, at være blevet angrebet af den syriske præsident, Bashar al-Assads, tropper.
De to udenrigsministre er blevet enige om "ikke at føre proces i offentligheden" over oplysninger om brud på våbenhvilen, der trådte i kraft lørdag. Med andre ord vil de ikke kommentere oplysningerne, før de er blevet bekræftet.
Ekspertgrupper i Genève og Jordans hovedstad, Amman, vil i stedet se oplysninger om "ulovlige" luftangreb efter i sømmene, siger Kerry.
Islamisk Stat og al-Nusrafronten er ikke en del af våbenhvilen i Syrien. USA og Rusland er de to primære aktører bag den delvise våbenhvile, der har betydet, at en stor del af kampene i Syrien har været stoppet siden lørdag.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned