USA slår til mod somalisk terrorgruppe

Myndighederne i USA har sigtet 14 amerikanske statsborgere, der angiveligt søgte at støtte eller blive medlemmer af en somalisk terrorgruppe.

Der er tale om en "foruroligende tendens", siger den amerikanske justitsminister, Eric Holder.

- Vi ser et stigende antal mennesker, heriblandt amerikanske statsborgere, der bliver grebet af ekstremistisk ideologi og tager skridt i retning af at udføre terror, enten her eller i udlandet, siger han.

12 af de 14 sigtede menes at være rejst ud af USA og have sluttet sig til gruppen al-Shabaab i Somalia, hvis ledelse har forbindelse til terrornetværket al-Qaeda.

Kun to er anholdt, oplyser justitsministeren. Tidligere havde amerikanske medier meddelt, at 14 var anholdt.

De to anholdte er to kvinder fra Minnesota, der er sigtet for at have svindlet sig til penge, som er gået til al-Shabaab.

Omkring halvdelen af de 14 sigtede er amerikanske statsborgere, og mindst syv har tidligere været sigtet, oplyser Eric Holder.

Vestlige efterretningstjenester er i stigende grad bekymrede over, at personer af somalisk oprindelse, der bor i Vesten, begynder at slutte sig til al-Shabaab.

Skrækscenariet er, at somaliere med amerikansk, britisk eller for den sags skyld dansk pas efter endt træning og kamp i Somalia vender tilbage til USA, Storbritannien eller Danmark for at gennemføre terrorangreb.

Center for Terrorism Research i Washington påpegede sidste efterår, at en række vestlige lande med store somaliske befolkningsgrupper siden 2007 har oplevet, at somaliere pludselig forsvinder og senere dukker op i deres hjemland, hvor de slutter sig til islamisterne.

I Danmark har Politiets Efterretningstjeneste (PET) tidligere meddelt, at "personer med tilknytning til Danmark har gennemgået militant islamistisk radikalisering og militær træning", og at nogle af dem "er involveret i terrorrelaterede aktiviteter i en række lande, herunder Somalia".

/ritzau/dpa

USA har sigtet 14 amerikanske statsborgere, der angiveligt har ønsket at slutte sig til al-Shabaab i Somalia eller hjælpe oprørsgruppen økonomisk.

Offentliggjort Sidst opdateret