Flyselskaberne skal fremover tjekke de amerikanske myndigheders liste over personer, der ikke må flyve - den såkaldte 'No Fly List' - hver anden time. Det skriver flere amerikanske medier.
Førhen lød kravet på minimum én gang i døgnet.
Den amerikanske regering har valgt at stramme reglerne, efter den terroranklagede amerikansk-pakistaner Faisal Shahzad mandag aften lokal tid var ved at slippe ud af USA med fly til Dubai, selvom han var eftersøgt.
Shahzads navn kom på listen mandag middag lokal tid. Men flyselskabet Emirates Airlines havde om aftenen ifølge de amerikanske myndigheder ikke tjekket den nye navne-opdatering.
Faisal Shahzad var eftersøgt, efter han blev identificeret som personen, der lørdag placerede en bil fyldt med sprængstoffer på Times Square i New York. Den nu terroranklagede mand, som er amerikansk statsborger, men født i Pakistan, var tidligere ved at blive snuppet af FBI i sin hjemby i delstaten Connecticut.
Men han slap væk i et ukendt antal timer og blev først anholdt i John F. Kennedy lufthavnen i New York, efter at han var steget om bord på flyet til Dubai.
Shahzad købte sin billet kontant, men hans navn blev registreret på passagerlisten, som automatisk bliver sendt til USA's grænsekontrols-myndigheder. Her slog man alarm, og Shahzad blev anholdt og ført ud af flyet, som herefter kunne forlade gaten og fortsætte turen til Dubai.
Shahzad har sagt, at han handlede alene, men embedsmænd siger, at han for nylig tilbragte fem måneder i Pakistan, hvor han har en kone og to børn.
Han er blandt andet sigtet for at have gjort forsøg på at anvende masseødelæggelsesvåben og for at gøre forsøg på at dræbe og lemlæste mennesker inden for USA's grænser.
Han står til fængsel for livstid, hvis han kendes skyldig i de anklager, der vil blive rejst.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned