Sudans første flerpartivalg i 24 år har ikke levet op til alle internationale standarder, siger EU's valgobservatørkorps i landet.
De endelige resultater af valget ventes tirsdag, og Sudans siddende præsident, Omar Hassan al-Bashir, ventes at vinde, da de fleste af hans rivaler har boykottet valget.
- Man har kæmpet for at nå internationale standarder ved valget. Men ikke alle internationale standarder er nået, siger Veronique de Keyser, der leder EU's valgobservatørkorps i Sudan.
De Keyser siger, at der i sær i Sydsudan har været sager, hvor vælgerne er blevet udsat for chikane, "der ikke har noget med en demokratisk proces at gøre".
Men de Keyser roser vælgernes entusiasme og siger, at oppositionspartierne frit har haft mulighed for at klage over valget.
Oppositionsgrupper og mange lokale observatører har beskyldt Bashirs Nationale Kongresparti (NCP) for at have svindlet under forberedelserne til valget. De har også kritiseret valget for at være blevet markeret af enorme logistiske udfordringer og for, at mange vælgeres navne var udeladt fra valglisterne.
Valget i Sudan er den foreløbige kulmination på en fredsaftale fra 2005, der afsluttede over to årtiers borgerkrig mellem Syd- og Nordsudan. I 2011 skal vælgerne i Sydsudan ved en folkeafstemning bestemme, hvorvidt de vil være uafhængige af regeringen i Khartoum.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned