Venezuelas Maduro er beredt på at fremlægge valgresultaterne
Den venezuelanske oppositionsleder, Maria Corina Machado, og oppositionens præsidentkandidat, Edmundo Gonzalez Urrutia, hilser på tilhængere under en demonstration foran FN's hovedkvarter i Venezuelas hovedstad, Caracas, den 30. juli 2024. Foto: Juan Barreto/Ritzau Scanpix
Nicolas Maduro erklærede sig selv som vinder af præsidentvalget søndag. Siden har der været store protester.
Venezuelas præsident, Nicolas Maduro, er villig til at dele valgresultaterne fra søndagens præsidentvalg. Det siger han onsdag aften ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Udtalelsen kommer, efter at det internationale pres på Maduro er taget til, og gaderne i Venezuela de seneste dage har været fulde af demonstranter.
Landets valgmyndighed meddelte efter søndagens valg, at Maduro blev genvalgt med 51 procent af stemmerne.
Valgstedsmålinger havde ellers peget på en jordskredssejr til oppositionskandidaten, Edmundo Gonzalez Urrutia.
Ifølge den venezuelanske opposition, som hævder, at Edmundo Gonzalez Urrutia vandt valget, er 16 mennesker blevet dræbt under demonstrationerne.
Senere onsdag lyder det fra Nicolas Maduro, at den venezuelanske opposition med Maria Corina Machado i spidsen har "blod på hænderne", efter at den har hævdet valgsejren.
- De kommer aldrig til at have politisk magt. Jeg forsikrer dig om - og jeg ved, hvad jeg taler om - disse kriminelle vil aldrig få magt, siger Maduro ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Både den brasilianske præsident, Luiz Inacio Lula da Silva, og den amerikanske præsident, Joe Biden, har opfordret valgrådet til at offentliggøre det præcise valgresultat.
Også FN, EU og flere latinamerikanske lande har stillet spørgsmål ved stemmeoptællingen.
Ude foran højesteretten i landet siger Maduro onsdag aften, at han er "hundrede procent klar til at offentliggøre resultaterne".
Han har indgivet en appel imod det, som han betegner som et "angreb mod valghandlingen".
- Jeg er villig til at blive indkaldt, forhørt, og undersøgt på alle måder af valgkammeret, lyder det fra 61-årige Maduro, som har været præsident i Venezuela siden 2013.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie