Vietnams nationalforsamling nikker ja til ny præsident
På billedet ses Tom Lam, der for landets nationalforsamling onsdag aflægger ed som Vietnams nye præsident. Foto: Dang Anh/Ritzau Scanpix
Afstemning i Vietnams nationalforsamling er endt med flertal af stemmer for, at To Lam skal være præsident.
Vietnams nationalforsamling har onsdag stemt for, at landets minister for offentlig sikkerhed, To Lam, skal være Vietnams nye præsident.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Det sker, efter at den tidligere præsident Vo Van Thoung i marts forlod posten efter knap et år.
AFP skriver, at der ifølge vietnamesisk stats-tv blev afholdt en ikkeoffentligt kendt afstemning, hvor 472 ud af 473 af nationalforsamlingens medlemmer stemte for indstillingen af To Lam.
Afstemningen finder sted, efter at 66-årige Lam i sidste uge blev nomineret til posten af en komité fra det regerende kommunistparti.
Efter afstemningen lyder det fra To Lam, at han vil være loyal over for nationen, staten og folket.
- Jeg vil gøre mit bedste for at udføre alle de tildelte opgaver, siger han.
To Lam har været minister for offentlig sikkerhed siden 2016. Han har også været en central figur i en omfattende indsats for at bekæmpe korruption.
Vietnam har længe prioriteret politisk stabilitet, men de seneste år har landet i stedet været præget af store og ukarakteristiske politiske omvæltninger.
Indsatsen tog fart under covid-19 pandemien, da embedsmænd og forretningsfolk blev beskyldt for at sælge coronaprøver til overpris.
Den havde til formål at bekæmpe udbredt korruption blandt magthavere i landet, men er af kritikere blevet set som et værktøj til at køre politiske modstandere ud på sidelinjen.
Siden marts har indsatsen medført, at tre af Vietnams fem øverste ledere har forladt deres poster. Det gælder blandt andet Vo Van Thoung.
Den tidligere præsident forlod posten efter at have begået uspecificerede "fejl".
Thuong var den anden præsident, som har forladt embedet inden for et år. Også tidligere præsident Nguyen Xuan Phuc forlod pludseligt posten i januar.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned