Panikken har igen fået overtaget på de globale aktiemarkeder, og onsdagens store kursfald i Europa og USA fortsætter torsdag på markederne i Asien og stillehavsområdet.
I Hongkong åbnede markederne med kursfald på over fire procent under en usædvanlig stor omsætning . De første 90 minutter har aktier til en værdi af omkring 25 milliarder kroner skiftet hænder.
Frygten for, at Italien havner i samme situation som Grækenland, og får behov for en økonomisk redningspakke, får investorerne til at droppe deres aktier.
Problemet er størrelsen af den italienske økonomi, som gør det tvivlsomt, om der er midler til en redningsaktion i stil med den EU og Den Internationale Valutafond har foretaget i Grækenland.
Eller som Handelsbankens cheføkonom Jes Asmussen torsdag siger til Jyllands-Posten: "Europa står i et nærmest uløseligt dilemma: Italien er for stor til af falde, og for stor til at hjælpe".
Chefanalytiker Anders Matzen fra Nordea taler i avisen om en "eksistenskrise" for hele møntunionen.
- Det er ikke kun Italien, der lever på lånt tid. Det gør hele eurozonen, hvis ikke der meget hurtigt findes nogle meget kontante løsninger, siger Matzen.
Det japanske aktiemarked åbnede med fald på over to procent, mens hovedindekset i Australien blev handlet 2,6 procent lavere umiddelbart efter åbningen til trods for overraskende gode tal for arbejdsløsheden.
På samtlige markeder i regionen er det bankerne, der lægger ryg til de største kursfald. I Hongkong falder gigantbanken HSBC Holdings med over otte procent.
På Wall Street faldt de store indeks onsdag med mellem 3,2 og 3,9 procent.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned