Der arbejdes i Horreby
Projekt 14 handler aktivitetsmuligheder i Horreby. Foto: Arkiv
Arkiv
"Et godt liv i Falsters Hjerte" skal styrke fællesskabet og sikre levedygtigt lokalsamfund.
FALSTER Projektet "et godt liv i Falsters Hjerte" startede i efteråret 2018 med et kick-off møde, hvor det blev drøftet, hvordan man sammen kan styrke fællesskabet og sikre levedygtige lokalsamfund. Herefter blev der holdt landsby-workshops i fem forskellige landsbyer.
Ud af disse workshops udsprang i alt 26 projekter.
- Vi er en gruppe på seks borgere, som deltog i landsby-workshoppen i Horreby og arbejder med projekt nummer 14. Projekt 14 handler om etablering af udendørs, centralt placeret fællesområde med aktivitetsmuligheder som for eksempel bålhytte, shelter, borde og stole. Vi vil gerne tiltrække unge familier som tilflyttere, da vi har en god skole og børnehave, forklarer gruppen bag projekt nummer 14.
Og det tilføjes:
- Til etablering af dette fællesområde har vi fået råderet over "Smedegrunden", som nu er sået til med græs, som bliver passet indtil byggeriet kan starte. Når vi har svar på ansøgninger om midler, som søges via Falsters Hjerte er næste skridt træ til bygning af bålhytten, som skal hentes ud af Systofteskoven. Ved hjælp af en skovvogn skal træet køres ud af skoven og til savværket. Til dette arbejde får vi brug for 4-5 frivillige i marts måned. Hvis man har spørgsmål til projekt 14, er man velkommen til at kontakte tovholder Poul Andersen på tlf. 23 93 14 48.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned