Klippekort udløser lækre smagsprøver
Køb et klippekort med 10 klip og nyd de lækre dråber på festivalen. Foto: Ritzau Scanpix
Ritzau Scanpix
På fredag har Vores Nykøbing arrangeret Rosé Festival.
NYKØBING: Ud over lækker grillmad er et køligt glas rosé på terrassen noget af det, vi danskere elsker ved den danske sommer. Den bold har Vores Nykøbing grebet, og fredag mellem klokken 18 til 22 indbydes alle, der har lyst (selvfølgelig dem over 18 år) til Rosé Festival på Torvet.
Til festivalen kan du komme til rosé smagning med kølige let lyserøde dråber fra Marius Mortensen Eftf. og Meny Nykøbing F. Havnen.
Der vil være livemusik, smukke blomster og meget mere.
Selve smagningen fungerer på den måde, at man køber et klippekort med 10 klip for 150 kroner, og med det kan man jo så mange 10 forskellige varianter. Du kan betale via mobilepay eller kontant på dagen.
Med i arrangement hører et VIP arrangement med en tre-retters menu fra Mindbjergs, Olsens Smørrebrød og Ritz Cafe & Cocktailbar og tilhørende rosé. Dette meldes udsolgt.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned