DRILSKE PUF I SIGNE STUBS SOGNEGÅRD
Mogens Rasmussen er ved at lægge bedetæppet i retning mod Mekka - men er det nu den rigtige retning! Privatfoto
Privat
Oplev årets revy i Signe Stubs Sognegård i Birket.
BIRKET: Så er det atter revytid i Birket, og igen i år træder de glade amatørskuespillere op på de skrå brædder og giver den gas i Signe Stubs Sognegård i Birket.
Skuespillerne kommer hele paletten rundt, mange ting bliver vendt og drejet, så det bliver umuligt ikke at få sig et godt og billigt grin med hjem.
- Emnerne, som bliver kærligt og drilsk behandlet i revyen, stækker sig over lokale emner til landsdækkende sager, hvor i sær et magtfulde trekløver i SVM-regeringen må stå for skud, fortæller Mogens Rasmussen, som ud over at stå på revyscenen også har skrevet en del af teksterne.
Han fortæller, at der har været amatørteater i Signe Stubs Sognegård i over 30 år, og at det i alle årene er Birket Gymnastikforening, som har stået bag løjerne. I mange blev der spillet dilettantforestillinger, men gennem de sidste fire-fem år har den teaterform måttet vige pladsen for revyformatet, som netop giver mulighed for at tage lokale og aktuelle ting under kærlig behandling.
De garvede amatører går på scenen til forpremiere fredag 24. februar klokken 19 og til gallapremiere lørdag 25. februar klokken 17, hvor der er fællesspisning, inden revyen anno 2023 ruller ud over scenekanten.
Der er fuld gang i billetsalget. Billetter til lørdag 25. februar skal bestilles på telefon 23 60 61 12 - fredag 24. februar er der billetsalg i døren.
Mød op og få et godt grin i Signe Stubs Sognegård på Bandholmvej i Birket.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie