Glad campingplads
Der er travlt på trods af vejret, fortæller campingpladsejer John Pedersen, der her står ved indgangen til Maribo Sø Camping. Foto: Daniel Brøns
Daniel Brøns
Selv om foråret har været koldt, så har det ikke afholdt danskerne fra at campere.
MARIBO Det fortæller medejer af Maribo Sø Camping John Pedersen.
- Antallet af overnatninger har rigeligt levet op til vores forventninger, så vi tror bestemt på en glimrende sæson, siger plads-ejeren, der også ejer campingpladsen i Kragenæs og autocamperpladsen i Bandholm. Lige nu er han dog i denne sæson mest i Maribo. Ligesom i tidligere tider på pladsen, tilbyder værtsparret døgnservice, så pendlere fra motorvejen godt kan komme ind midt om natten.
- Vi har på et tidspunkt også forpagtet den nu lukkede campingplads i Rødby, og der var konceptet det samme, siger han og oplyser, at pladsen nu udvikler videre på de services, der tidligere har været. Ud over camping tilbyder pladsen også udlejning af kanoer og vandcykler - og det er et produkt, som John Pedersen gerne vil gøre endnu mere ud af, selv om vejret dog altid er usikkerhedsfaktor.
- Lige nu er det jo ret koldt, og blæser det med seks-syv sekundmeter, så er det svært at styre en kano og endnu sværere at styre en vandcykel, så vi har brug for bedre vejr, siger han.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned