Dansk Folkeparti raser over Nordea

TV2 Nyhedernes historie om Nordea i Nykøbing, der ikke længere vil have bankens udviklingshæmmede kunder til at henvende sig til personalet ved kassen, når de skal hæve penge, har givet genlyd på Christiansborg.

Indslaget har fået Dansk Folkepartis handicapordfører Tina Petersen til at fare i flint.

Hun mener, at der var tale om ulovlig forskelsbehandling, idet der efter Tina Petersens opfattelse var tale om en overtrædelse af en handicapkonvention, som Danmark tiltrådte sidste år, der siger ,at handicappede i videst mulige omfang skal behandles på lige fod med ikke-handicappede.
- Det er beskæmmende og helt uforståeligt, at den slags finder sted, siger hun i en pressemeddelelse.

Efter, at TV2 Nyhederne tog sagen op har Nordea tilsyneladende skiftet kurs. Banken fastslår nu, at sagen bygger på en misforståelse, og at alle er velkomne i banken.

Men Tina Petersen frygter, at sagen fra Nordea ikke er en enlig svale.
- Jeg kunne frygte, at det kun er toppen af isbjerget, og at der ligger mange flere sager og gemmer sig, siger hun.

Hun vil nu tage emnet op med de landsdækkende handicaporganisationer og relevante ministre for at sætte mere fokus på problemet, skriver hun i pressemeddelelsen.

"Beskæmmende og helt uforståeligt", siger partiets handicapordfører om sagen, hvor Nordea på Falster har bedt sine udviklingshæmmede kunder om ikke længere at henvende sig ved kassen, når de skal hæve penge.

Offentliggjort Sidst opdateret