I følge Nykøbing Falster sporsdanserforening, kan du få en unik danseoplevelse for krop og sjæl, når en af Danmarks førende dansekoregrafer, Jesper Kryger, gæster Nykøbing Sportsdanserforening, på Gartnervej 18 i Nykøbing.
Jesper kombinerer funk, hiphop, jazz og house i sin undervisning hvilket har gjort ham meget anerkendt som både koregraf og underviser.
Jesper Kryger har desuden optrådt for Dronning Margrathe, men også dansekongen selv, Michael Jackson, på hans ranch i Los Angeles.
Jesper Kryger vil på lørdag, den 29/3 gæste Nykøbing Sportsdanserforening, hvor du selv kan få øvet dine dansetrin og måske også deltage i folketidende.dks dansekonkurrence, hvor der er gode præmier i vente til vinderen.
Der vil være to workshops på dagen.
Den første workshop er fra klokken 12-13.30, hvor der vil blive øvet lyrisk hiphop for rutinerede og øvede dansere
Den anden workshop, er fra klokken 14-15.30, hvor der vil blive øvet lyrisk hiphop for øvede og profesionelle dansere.
For at tilmelde dig, skal du derfor have en vis erfaring med dans.
Workshoppen er åben for alle, men tilmelding skal ske til Nykøbing Falster Sportsdanserforening inden torsdag, på telefon: 20 41 84 41
Prisen er 200 kroner pr. workshop og 350 kroner, hvis man vælger at deltage i begge.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie