Lolland-Falster skal brandes som stedet, hvor det gode liv leves. Og det er kvinderne, der skal gøre arbejdet.
- Det er kvinderne, der tit har det sidste ord at skulle have sagt, når man skal vælge at flytte til et nyt sted, forklarer Lene Vind, der er medstifter af foreningen QLF, Quality Lolland-Falster, til TV2Øst.
Hun har derfor, sammen med tre andre kvinder, lanceret foreningen. Foreningens hjemmeside prydes af forskellige portrætter af lokale kvinder - lige fra lægen til filminstruktøren. Og det er portrætterne, der skal "sælge" området til andre kvinder. Det er håbet, at kvinderne så kan overtale deres familier til at flytte hertil.
- Vi er selv meget glade for at bo her, og det er der faktisk rigtig mange, der er. Vi håber selvfølgelig, at vores initiativ kan være med til at opfordre folk til at fortælle de gode historier om Lolland-Falster, siger Lene Vind.
Foreningen holder "QLF-bar" første fredag i hver måned. "Baren" er ment som et socialt mødested, hvor budskabet om "det gode liv" skal spredes.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned