Nu får Maribo nyt atletikstadion

Hos Park og Vej i Lolland Kommune følger de med i vejrudsigterne i særlig høj grad netop nu. Og weekendens lovede forårssol er “vand på deres mølle” - om man så må sige.

- Så snart jorden er tør nok, begynder vi på arbejdet. Vi skulle være gået i gang den 1. april, men på grund af det fugtige vejr, er vi blevet et par uger forsinket, fortæller Jens Sørensen fra Park &Vej. 

I februar blev licitationen på projektet gennemført, og sportsentreprenøren Polytan fik entreprisen. 
Polytan er et af de førende entreprenørfirmaer, når det gælder idrætsanlæg. De har blandt andet lavet idrætsanlæg på Kolding, Viborg, Århus og Korsør stadions. 

Så snart der er tørt nok, starter arbejdet op med at rydde det gamle stadions belægninger. Og så skal der laves nye afdræninger af området. 
Når dræningen er på plads, skal der laves jordarbejde, for bærelagene skal også være i orden. Så kommer arbejdet med at lægge asfalten, og så skal der afsluttes med et lag kunststof.

Til sidst skal der laves springgrave og kastebure, så det nye stadion kan tage imod idrætsudøvere inden for alle de atletiske discipliner. 
- Vi forventer, at vi kan indvie det nye stadion til den dato, som hele tiden har været planlagt - nemlig 1. august. Det eneste, der kan forsinke os nu, er regn, siger Jens Sørensen.

Foto: Foto©Jan Knudsen

Så snart jorden er tør, går entreprenøren i gang med at bygge Maribos nye atletikstadion.

Offentliggjort Sidst opdateret