Opfordrer Nordea-kunder til at skifte
Foto: Gert Mortensen
Gert Mortensen
Formanden for Danske Handicaporganisationer - Lolland, Gert Mortensen, opfordrer nu handicappede og ældre til at udskifte Nordea med en anden bank.
Af Margit Olsen og Jesper Bøgh
Gert Mortensen, formand for Danske Handicaporganisationer - Lolland er harm over Nordea. Det er han på baggrund af sagen, som søndag blev beskrevet i TV2Nyhederne, hvor teamleder Lisbeth Ødegaard fra Guldborgsund Kommune medvirkede i et indslag, der handlede om, at udviklingshæmmede borgere ikke længere var velkomne ved kassen i Nordeas afdeling i Nykøbing, når de skulle hæve penge.
Han opfordrer nu borgere med handicap, ældre, læsesvage og ikke mindst omsorgspersonale til at finde en bank, hvor de er velkomne.
- Vi vil ikke genere Nordea, så derfor er min opfordring, at man ikke anvender Nordea som bank, når banken har det menneskesyn som er kommet til udtryk i det interne notat som TV2Nyhederne har fået fingre i, siger Gert Mortensen.
Han opfordrer Nordeas ledelse til at trække notatet tilbage - også selvom Nordea har været i pressen og sige, at alle er velkomne ved skranken.
- Det vil være på sin plads, at man hos den lokale direktør og i Nordeas ledelse gik ud og erkendte at der var tale om en fejl, fremfor at kalde det en misforståelse, fordi nogle dygtige journalister har afsløret Nordeas forretningsmetoder, siger Gert Mortensen.
Gert Mortensen oplyser, at han også selv har taget konsekvensen og fundet en anden bank til en pårørende, som er borger i Guldborgsund.
Han roser desuden teamleder Lisbeth Ødegaard for at leve op til sit ansvar for en borgergruppe, som efter hans udsagn skal have det vanskeligere i pengesager i Nordea. Samtidig giver han udtryk for at han håber, at Guldborgsunds borgmester John Brædder og direktør Ib Østergaard Rasmussen, er blevet fejlciteret i pressen for at sige, at Lisbeth Østergaard burde have vendt sagen med sin chef en ekstra gang, så det var blevet løst uden at involvere TV2.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned