Af Amalie Bay og Marta Gramstrup Rasmussen
Udviklingshæmmede er ikke blandt de mest velkomne kunder i Nordea i Nykøbing. Det skriver TV2, som er kommet i besiddelse af et internt mødereferat fra banken.
Af referatet, som TV2 Nyhederne søndag aften kunne fremvise, fremgår det, at de udviklingshæmmede skal benytte hæveautomaterne i stedet for at søge hjælp ved kassen – simpelthen fordi, det tager for lang tid.
Ifølge Lisbeth Ødegaard, der er forstander for handicapområdet i Guldborgsund Kommune, kan mange af de udviklingshæmmede dog ikke selv betjene automaterne, og derfor er det også et stort problem, udtaler hun til TV2Øst.
Efter TV2’s indblanding i sagen, er der dog også nu kommet andre 'boller på suppen'. Bankens direktør, Karsten Pedersen, er nemlig ked af situationen og kalder den en misforståelse.
- Det er rigtig ærgerligt, at sådan et mødereferat kan blive genstand for så alvorlig en misforståelse. Der skal ikke herske nogen tvivl om, at alle er velkomne i banken, siger han.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned