Usikkerhed og frustration
Steven Wheeldon pendler dagligt mellem Nykøbing F. og København beretter her om sine oplevelser med de trafikale problemer.
- Jeg arbejder som analytiker i Nykredit og har pendlet dagligt siden 2006. Livet som pendler hos DSB har hovedsageligt været fyldt med bitterhed og vrede over daglige forsinkelser, manglende information og skæve køreplaner.
Den seneste tids lukning af storstrømsbroen har været prikken over i’et og betyder, at min familie og jeg nu gør en aktiv indsats, for at flytte til København.
Vi er en ressourcestærk børnefamilie. som deltager aktivt i vores lokalområde - den slags mennesker, som jeg mener Nykøbing har brug for. Desværre føler vi, at den daglige togtur er fyldt med for stor usikkerhed og frustration og orker derfor ikke længere.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie