DMI afblæser: Slut med voldsomt vejr

Kraftig blæst ved Maglehøj Strand mandag. Foto: Gitte Andersen

DMI har tirsdag morgen ophævet varslet om voldsomt vejr for Lolland og Falster. Men det blæser stadig derude.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er ikke længere udsigt til hverken kraftig regn eller vindstød af stormstyrke over Sydhavsøerne - i hvert fald ikke i denne omgang.

DMI har tirsdag klokken 08.45 opdateret sine varslings-meldinger, og der er ikke længere nogen varsler ude for Lolland og Guldborgsund kommuner - og det samme gælder en lang række andre kommuner på Sjælland.

Da det blæste kraftigst, blev der på DMI's målestation i Gedser mandag klokken 16.50 målt middelvind på 19,5 meter i sekundet, og klokken 22.30 var den oppe på 20,1 meter i sekundet, hvilket svarer til hård kuling. Og klokken 16.50 toppede hastigheden i vindstødene med 26,2 - svarende til stormstyrke.

Tirsdag morgen klokken 03.30 var der også masser af vind. Her blev der målt vindstød på 24,7 meter i sekundet, hvilket også akkurat er over grænsen for stormstyrke.

Knapt så meget blæst over Lolland

På målestationen i Langø på Vestlolland blev der mandag klokken 19.30 målt middelvind på 18 meter i sekundet, mens hastigheden i vindstødene toppede med 23,1 meter i sekundet klokken 19.50.

På den sidste af de lokale målestationer, i Abed, nåede middelvinden ikke over 12 meter i sekundet, mens det kraftigste vindstød blev målt til 22,1 meter i sekundet klokken 20.20 ifølge DMI's hjemmeside.

Mandag blev også en til tider regnfuld dag, men samlet set er der ifølge DMI ikke faldet voldsomme mængder lokalt. I Guldborgsund Kommune faldt der 8,1 millimeter i løbet af mandags-døgnet, mens det blev til 4,5 millimeter i Lolland Kommune.

Til sammenligning faldt der hele 56 millimeter i Helsingør Kommune ifølge DMI.