Lolland

Indersiden af et forkullet træskur med ødelagte redskaber og petanquekugler på gulvet.
Bent Jensen inde i det ødelagte klubhus. Alt er blevet ødelagt af flammerne. Foto: Palle Nevad Frandsen

Efter voldsom brand: Klubben har mistet alt

Det var langt fra første gang, at der var ild ved deres lille kommunale klubhus.

Offentliggjort Sidst opdateret

Petanquekuglerne er blevet kastet, og i ægte sommervejr er spillerne fra Aktiv Fritid Lolland i dyst om at komme tættest på grisen.

Det eneste, som har overlevet er de stålkugler, som vi havde liggende.

Bent Jensen

De kan stadig spille, men meget af det grej, som de skal bruge til at holde banen i fin stand, er væk. Samtidig kan de prise sig lykkelige over, at foråret tror det er sommer. For skulle der komme en regnbyge, kan de ikke søge i ly for dråberne.

Fredag 15. maj mistede klubben sit lille klubhus, der ligger gemt bag træerne mellem Østre Park og Ved Stadion i Maribo. En voldsom brand raserede klubhuset, og alt, der var inden i det.

Brugt til redskaber

Det er ikke første gang, at der var ild i det lille klubhus. Flammerne havde allerede fat i dele af huset i begyndelsen af marts, men dengang blev det opdaget så hurtigt, at Lolland-Falster Brandvæsen kunne redde træskuret. Så heldig var man ikke denne gang.

Forkullet skur med borde og stole ved en udendørs bane.
Det forkullede klubhus står tilbage ved petanquebanen. Foto: Palle Nevad Frandsen

I klubben ærger man sig gevaldigt over branden. Det fortæller kasserer Bent Jensen fra Aktiv Fritid Lolland, som står bag aktiviteterne med petanque.

- Vi brugte primært huset til alle vores redskaber, og det hele er blevet ødelagt i branden.

Kun stålkuglerne overlevede

Petanque-spillerne havde river, hakker, trillebør og en masse andre nødvendige haveredskaber, og de står endnu inde i skuret, men de er så forkullede, at de ikke kan bruges.

- Det eneste, som har overlevet er de stålkugler, som vi havde liggende, men de kan næppe bruges til at spille med, siger han.

Klubben er ikke forsikret, og den må nu selv ud og finde penge til at erstatte det hele.

- Blandt andet skal vi have købt to nye bannere med klubbens navn. De koster cirka 2.000 kroner stykket, fortæller Bent Jensen.

Nye baner er snart klar

I virkeligheden er det selvfølgelig bittert nok at miste en masse til flammerne, men det gør ekstra ondt på foreningen, at man næsten er flyttet ud. Grunden med klubhuset skal bruges til nybyggeri, og petanqueklubben flytter ud i byens vestlige ende.

Det er forventet, at anlægget af de nye petanquebaner begynder i denne uge, og her følger også et madkassehus med, hvor klubben kan opbevare de redskaber, som den ikke længere har.

Flere personer spiller petanque på en grusbane i solskin med kugler spredt på banen.
Snart er det slut med at spille tæt ved Maribo Hallerne. Foto: Palle Nevad Frandsen

- Jeg regner ikke med, at det tager mere end nogle få uger, før vi er klar til at bruge de nye baner, siger Bent Jensen.

Han kender ikke til brandårsagen i det lille foreningsklubhus, men fortæller, at der tidligere har været nogle, som sad under halvtaget og grillede. Engangsgrillen stod så på træbordene, og det kan have sat ild i det tørre træ.

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi bekræfter, at politiet var til stede den aften huset brændte. Man kunne dog ikke komme frem til brandårsagen.