BREAKING NEWS

Dronning Mary deltager i afsløring på Lolland

Dronning Mary er snart på vej til Lolland for at afsløre den tolvte sten i Dodekalitten. Arkivfoto: Rob Blakers/Ritzau Scanpix

Den 16. juni afslører dronning Mary den tolvte og sidste stenskulptur i Dodekalitten ved Kragenæs, hvor hele det monumentale kunstværk nu markeres som fuldendt.

Offentliggjort

Det bliver Dronning Mary, der kommer til at afsløre og indvie den tolvte og dermed sidste sten i Dodekalitten ved Kragenæs.

Det fremgår af Kongehusets kalender - og det glæder Michael Schelde, der er formand for Fonden Dodekalitten.

- Jeg synes, der ligger en meget stor anerkendelse i, at man fra Kongehusets side vælger at deltage ved afsløringen af den sidste sten og dermed indvielsen af hele værket, lyder det fra Michael Schelde.

De lollandske stenstøtter

  • Dodekalitten (græsk: Tolvsten) er 12 stenstøtter, hver 7-9 meter høje og hver vejende 25 til 45 tons, hvor de øverste 2 meter er udhugget som hoveder, der alle vender mod centrum i en cirkel med 40 meter i diameter.

  • Under en kreds af siddesten er indbygget et 12 kanal lydanlæg, som lader den rumlige elektroakustiske musik klinge inde i cirklen dagligt i døgnets lyse timer året rundt.

  • Stenfigurerne er udført af billedhugger Thomas Kadziola, mens komponist Wayne Siegel står bag musikken.

  • Over 100.000 gæster besøger årligt Dodekalitten.

Dodekalittens sidste skulptur blev fornylig kørt i stilling. Nu venter afsløringen. Foto: Jørgen Witved

Afsløringen af den sidste sten finder sted tirsdag 16. juni klokken 12.00, hvor dronning Mary blandt andre skal hilse på kunstneren bag værket, Thomas Kadziola, samt komponisten til musikken i landskabet, Wayne Siegel, samt en række andre involverede i det opsigtsvækkende kunstværk.

Har været der tidligere

Formanden for fonden hæfter sig med glæde også ved, at dronning Mary besøger værket i Ravnsby Bakker med udsigt over Smålandsfarvandet næsten på 10-året for dronning Margrethes visit samme sted.

Netop 1. juni 2016 besøgte dronning Margrethe således Dodekalitten og afslørede den tredje stenskulptur, som fik navnet Ydis.

- Faktisk har også dronning Mary været forbi Dodekalitten tidligere på et uformelt besøg. Det var før Royal Run i Nykøbing 2023, hvor Kongehuset på sociale medier delte et billede af hende med Dodekalitten i baggrunden, fortæller Michael Schelde.

Thomas Kadziola er kunstneren bag udformningen af de 12 stenskulpturer, der udgør Dodekalitten. Foto: Palle Nevad Frandsen

En dyb hemmelighed

Hvad den tolvte sten kommer til at hedde er fortsat en dyb hemmelighed, ligesom selve værket også stadig er pakket grundigt ind i plastic og skærmet fra nysgerrige blikke.

Formanden for Fonden Dodekalitten, Michael Schelde, glæder sig over den royale deltagelse i de kommende festligheder. Arkivfoto: Peter Levinsen Hansen

Programmet tirsdag indeholder blandt andet deltagelse af børnehavebørn med flag, inviterede gæster, korsang og musik - og så skal den grønlandske troubadour Rasmus Lyberth meget passende optræde, idet den tolvte sted er af grønlandsk granit.

Koncert og trommedans

Lørdag 20. juni fortsætter festlighederne med indvielse af Kulturscenen ved Dodekalitten, blandt andet med et kreativt værksted for børn og lancering af et nyt motionsløb klokken 14.

Om aftenen bliver der koncert med orkester ”Pligten kalder” samt trommedans og lys på figurerne.