Guldborgsund

RASK EL og ENELCO smelter sammen til én virksomhed. Jacob Goldbeck (tv.) og Lars Sørensen (th.) Foto RASK EL og ENELCO

Lokale elinstallatører fusionerer

Virksomheden bliver den største og ældste elinstallatør på Lolland og Falster.

Offentliggjort Sidst opdateret

Artiklen er opdateret 18:10 med kommentarer fra direktør i Rask El Jacob Goldbeck.

Rask El og Enelco slår pjalterne sammen.

Det skriver de to virksomheder i en fælles pressemeddelelse.

Direktør i Rask El Jacob Goldbeck har set frem til at fortælle om fusionen, som han fortæller har ligget og luret noget tid, men som for alvor tog fart hen over sommeren.

- Nu har vi vidst det noget tid, så vi har glædet os utrolig meget til at sige det højt. Vi synes, det er spændende.

- Den lancering, vi har haft med vores medarbejdere, både vores mellemledere og dem, vi har haft samlet i dag, den entusiasme, de har vist, den har understøttet os i, at det er den rigtige beslutning, siger Jacob Goldbeck.

De to store elinstallationsvirksomheder samler aktiviteterne under samme paraply fra 1. oktober.

Den samlede virksomhed kommer til at have mere end 150 medarbejdere og fortsætter under navnet Rask El, hvor Enelco bliver "fusioneret ind under".

- Vi har alle ønsker om at bygge på de stærke værdier fra begge virksomheder, så vi får det bedste ud af begge grene. En og en skulle gerne blive til tre, når vi gør det på den måde her, siger direktøren.

- Der er ikke nogen, der skal tro, at Rask El bliver trukket ned over Enelco eller omvendt, siger Jacob Goldbeck.

Vigtigt selv at tage valget

- Vi synes, det har været vigtigt at sikre, at vi stadig har lokale, stærke virksomheder. Ud fra at sikre, at vi stadig kan støtte lokalt og være lokalt ejede med tanke på alt det, der er gang i med opkøb i den branche, vi er i øjeblikket, så er det vigtigt at tage valget, mens vi stadig selv kan tage det, siger direktør i Rask El Jacob Goldbeck.

Med sammenlægningen vil virksomhederne stå stærkere på især specialistområdet.

- Vi har begge en stor industriafdeling, hvor vi nogle gange har haft nogle enkelte specialister, og når de ikke har været der, har vi været udfordret. Der kommer vi til at stå meget stærkere med at servicere vores kunder, siger Jacob Goldbeck.

Bedre muligheder for fremtidens elektrikere 

Med fusionen af de to virksomheder forudser Jacob Goldbeck at kunne skabe gode uddannelsesmuligheder for den næste generation af elektrikere.

- Vi har gjort meget ud af vores lærlinge, men hvis de ville noget ekstraordinært, så skulle de til en af de større virksomheder. Nu får vi en størrelse, hvor vi kan holde dem internt og vise dem en karrierevej, hvor de kan udvikle sig i et lokalt firma, siger direktøren.

- Vi har så mange grene nu, at vi næsten kan vise dem alle retninger, uanset om de vil lave noget med brandtekniske installationer eller avanceret fiber, siger han.