Guldborgsund

Det bliver de helt store spillere på datamarkedet, der bliver kunder. Illustration GARBE Data Centers.

Datacenter: Her er de mulige kunder

Bag datacenterplanerne står investorer med erfaring fra nogle af verdens største cloud- og teknologivirksomheder. 

Offentliggjort

Fakta om AI Data Center projektet

• Investering: ca. 20 mia. kr.

• Areal: 35 hektar erhvervsjord i Business Park Falster, svarende til omkring 49 fodboldbaner

• Business Park Falster er placeret ved Sydmotorvejens afkørsel 43 tæt på Nørre Alslev på Nordfalster

• Kapacitet: Forventer 350 MW – det gør centret til et af de største i Europa

• Byggeperiode: 10–15 år med flere etaper

• Jobskabelse: 300–400 permanente arbejdspladser samt op imod 800 arbejdspladser i anlægsperioden, der strækker dig over 10-15 år

GARBE Data Centers står ikke alene om planerne i Business Park Falster. 

Bag den tyske datacenterudvikler står investorer og partnere med erfaring fra nogle af verdens største tech- og cloudvirksomheder, og det giver forventninger til, hvem der kan komme til at rykke ind på Nordfalster.

Borgmester Simon Hansen (S) fortæller, at kommunen har sat sig grundigt ind i, hvem man samarbejder med.

– Vi har selvfølgelig orienteret os om, hvem de har samarbejdet med tidligere og forventer også, at det er nogle af dem, der kommer til at blive kunder i datacenteret, siger han.

Læs hele historien: