Celf får millionbeløb til nyt projekt

Flere unge skal motiveres til at uddanne sig til at arbejde med industri, energi og grøn omstilling, og det har Celf nu fået penge til at arbejde for i et projekt, som også har fokus på samarbejdet med Tyskland. Privatfoto

Celf har fået halvanden million kroner til et projekt, der skal binde Femern Bælt-regionen tættere sammen. Blandt andet skal eleverne lære tysk og på ture til Tyskland.

Offentliggjort Sidst opdateret

Mere tyskundervisning og flere ture til Tyskland. Det er noget af det, Celf nu vil investere i, efter at den lokale uddannelsesinstitution for nylig har fået tilsagn om 1,5 millioner kroner i støtte af Region Sjælland.

Pengene er givet til et projekt med overskriften "grænseoverskridende uddannelses- og kompetenceudvikling i Femern Bælt-regionen" - et projekt, som Celf vil gennemføre i samarbejde med FGU Lolland-Falster og søsterskolen Handwerkskammer Lübeck på den anden side af grænsen.

Projektet skal begynde i det nye skoleår efter sommerferien, løbe i tre år og involvere omkring 190 elever. Hos Celf er det eleverne i 10. klassecentret og på grundforløb et på erhvervsuddannelsen, der får mulighederne. Målet er, at de - og elever fra Tyskland - skal have lyst til at arbejde med grøn omstilling på begge sider af grænsen.

Spiller tæt sammen

I den forbindelse vil Celf trække på erfaringerne fra eksisterende samarbejder med erhvervsskoler og håndværkskamre i Ost-Holstein og Lübeck-området. Blandt andet indledte Celf 1. april projektet DDOG - "den dobbelte omstilling i grænselandet" - som også handler om det dansk-tyske samarbejde.

Det projekt handler om at udvikle et internationalt orienteret uddannelsestilbud på Lolland-Falster, der matcher det lokale arbejdsmarkeds behov og tiltrækker både nationale og internationale unge og familier.

Det nye projekt spiller tæt sammen med den vision.

- Vi arbejder på at få uddannelses- og arbejdsmarkedet op at køre i den kommende Femern Bælt-regionen, nu vi snart har en tunnel. Og i det her nye projekt har vi et særligt fokus på industri, energi og grøn omstilling og på at styrke det dansk-tyske forhold, siger projektleder Claus Brandt Kristensen fra Celfs projektsekretariat.

Camps og hackathoms

Pengene, som Celf har fået, skal blandt andet bruges på at udvikle erhvervsrettede sprogkurser og en fælles, digital læringsplatform, som kan bruges til fjernundervisning. Og så skal eleverne i praktikforløb på tværs af grænsen og på elevcamps - altså studieture - med "hackathons", hvor eleverne får opgaver, de i fællesskab skal løse på et døgns tid eller to.

- Vi har nogle elever, der skal arbejde sammen om grænseoverskridende problemstillinger, for eksempel inden for bæredygtighedsområdet. Det kan både være erhvervsmæssigt, kulturelt og samfundsmæssigt eller på miljøområdet, siger Claus Brandt Kristensen og nævner, at netop studieturene er en af de karakteristiske ting i det nye projekt, og som ikke er en del af DDOG-projektet.

Vi har nogle elever, der skal arbejde sammen om grænseoverskridende problemstillinger.

Claus Brandt Kristensen, projektleder, Celfs projektsekretariat

Mulighed bliver større

At det nye projekt er tiltænkt eleverne i 10. klasse og på grundforløb et er ikke tilfældigt. Eleverne i 10. klasserne har nemlig ikke valgt, om de vil tage en erhvervsuddannelse. Og grundforløbet er det første halve år på erhvervsuddannelsen, hvor man får en bred introduktion til erhvervsuddannelserne, inden man vælger, hvad man vil være.

Det er altså et godt sted at sætte ind, hvis man vil have flere til at uddanne sig inden for den grønne og industrielle sektor.

- Og så vil vi gerne slå på det her med det dansk-tyske og vigtigheden af, at vi står og kigger ind i, at vi bliver en helt ny grænseregion inden for en meget kort årrække. Det vil vi gerne formidle til vores elever og få åbnet deres øjne for, at der er en mulighed, som bliver endnu større lige om et øjeblik, fortæller Claus Brandt Kristensen.