Guldborgsund

Serviceassistenterne på sygehuset i Nykøbing er pressede, og en stor andel er sygemeldt. Arkivfoto: Anders Knudsen

20 procent sygemeldt: De har været hårdt pressede i flere år

I flere år har serviceassistenterne på Nykøbing været ”hårdt presset” af en stor arbejdsmængde og tidspres. Det fremgår af tilsynsrapporter fra Arbejdstilsynet, som Folketidende har fået aktindsigt i.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det synes ikke at være kommet ud af det blå, at serviceassistenterne på sygehuset i Nykøbing mandag til torsdag ulovligt nedlagde arbejdet.

Udfordringer med et højt tidspres og en stor arbejdsmængde har stået på i en ”årelang periode”. De ansatte har været så hårdt presset, at der ikke har været ”overskud eller tid til at have fokus på trivslen i personalegruppen”.

Det fremgår af tilsynsrapporter fra Arbejdstilsynet, som Folketidende er i besiddelse af.

Daglig tvivl

På de dage, hvor arbejdsbyrden er særligt stor, afholdes ”time-outs”. Formålet er at afklare, om ”resten af dagen kan hænge sammen”.

Ved et besøg fra Arbejdstilsynet den 25. juni var der ifølge ledelsen 20 procent sygefravær blandt serviceassistenterne.

Men på trods af det bliver der ikke indhentet vikarer. Arbejdsmængden fordeles i stedet blandt de andre ansatte.

Når personalegruppen til gengæld er fuldtallige, hænger dagene godt sammen, fremgår det.

Men ”dette forekommer sjældent og slider på de tilbageværende”.

30.000 skridt

Arbejdstilsynet har aflagt i alt tre besøg på afdelingen i maj og juni. De tre besøg har affødt to aftaler med sygehuset, der blandt andet forpligter sig til at sikre, at de ansatte ikke udsættes for psykiske eller fysiske belastninger på grund af stor arbejdsmængde og tidspres.

På sygehusets centraldepot består serviceassistenternes arbejde i at håndtere de varer, der ankommer til sygehuset. Fra depotet håndterer de ansatte dagligt en betydelig mængde varer, fremgår det af rapporterne.

I den forbindelse udsættes serviceassistenterne for tunge løft og håndtering af varer i ”uhensigtsmæssige” stillinger. Dertil har flere ansatte har i forbindelse med tilsynene oplyst, at de typisk går 30.000 skridt på en vagt.

Foruden de fysiske belastninger og tidspresset fremgår det, at de ansatte ”er udfordret på de høje følelsesmæssige krav i arbejdet med patienter og pårørende i dyb krise”.

En anden del af serviceassistenternes arbejde består i transport af patienter mellem afdelinger. Her føler ”en stor del” af de ansatte sig utrygge. Det gælder i særlig grad ved transport af babyer eller de mest alvorligt syge patienter.

De ansatte føler sig ikke ”tilstrækkeligt klædt på til opgaven”.

Folketidende har forelagt rapportens konklusioner for vicedirektør Morten Ziebell, Nykøbing F. Sygehus.

- Sygefraværet er for højt, det er helt sikkert. Vi har et mål om, at sygefraværet helst ikke skal ligge over fem procent. Det har vi arbejdet intensivt med i et års tid, siger Morten Ziebell.

Han understreger, at der fortsat er fuld tillid til ledelsen af de medarbejdere, som rapporten omhandler.