Opkald efter opkald, dag efter dag oplever medarbejdere i Refas kundecenter at blive udsat for en grov tone.
Refa lancerer kampagne for bedre kundetone
Refa på Lolland-Falster oplever en hård tone fra kunder og starter en kampagne for at forbedre kommunikationen.
Medarbejderne i Refas kundecenter har rapporteret om stressende opkald, hvilket har ført til initiativer for at fremme en respektfuld dialog.
"Fatter du ikke en skid, kælling?" og "Jeg river hovedet af dig, din dumme kælling" er blandt udsagnene, vrede kunder ifølge direktør i Refa Mette Suhr Stoffregen retter mod de ansatte.
- Vi oplever det især i kundecenteret, hvor folk ringer ind og ikke ser modtageren i øjnene. Man bruger lidt hårdere ord, når man ikke kan se modtageren, mener direktøren.
Opkald efter opkald
De mange oplevelser med kunder, der taler hårdt til medarbejderne, får nu Refa til at igangsætte en kampagne for en bedre tone. Og kampagnen lander øjensynligt et tørt sted.
Annonce
Trivselsmålinger fra marts 2026 viser "tydeligt, at der er et problem", siger Mette Suhr Stoffregen. I trivselsmålingerne forholder medarbejderne sig til det seneste år, og hvad angår mødet med kunderne ligger resultaterne "i det røde felt".
- Det er ikke fordi, vi ikke kan forstå,
at folk kan være frustrerede, men det er hårdt at tage imod det ene hårde opkald
efter det andet.
- Man kan godt tåle en eller to samtaler af den art, men hvis man dagen lang tager telefonen og har den ene hårde samtale efter den anden, så bliver det tungt. Det, som også bekymrer mig, er, hvor meget man kan holde til, før man siger fra. Vi ønsker helt klart en ordentligt tone på vores arbejdsplads, og det arbejder vi på hele tiden, siger direktøren.
Direktør i REFA Mette Suhr Stoffregen. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Korps og kampagne
Hun bekymrer sig for, om tonen kan smitte af internt i organisationen. Derfor har Refa et korps af medarbejdere, som kollegerne kan række ud til, hvis de for eksempel har brug for at en gåtur og dele deres frustrationer med én, de kan dele oplevelserne med.
- Hvis nogen har fået for meget og har brug for at læsse af, så hjælper det til at man ikke også tager det med hjem - for hvor skal man så læsse af?
Oveni kampagnen gøres der også fra ledelsen opmærksom på, at det som ansat i kundecenteret er tilladt at afbryde en samtale, hvis tonen bliver for hård. Mette Suhr Stoffregen fortæller, at hun tror og håber på, at kampagnen og den øgede fokus på medarbejdernes trivsel vil have den ønskede effekt.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Betina skal til Doha: Gør sig klar med træning i den danske kulde
400 mystiske bookinger: John må lege detektiv hver eneste morgen
To lokale museer er de første i regionen med grønt miljømærke
Mindre SU, mere ulighed: Dora, Astrid og Aya har fået nok
Plejebørn tror ikke på voldtægt - men fortalte om jalousi og skænderier
Mest læste artikler
Café lukket efter syv dage: Det er chokerende
Bygning med Harald Nyborg og thansen til salg for stort millionbeløb
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok