Sport

Sofie Bardrum i den gule NFH-trøje. Nu træner hun med klubben igen. Arkivfoto: NFH

Klubløs landsholdsbobler træner med i NFH  

Stregspiller, som tidligere har spillet i klubben, træner i øjeblikket med resten af NFH-holdet. Læs her, hvad træneren siger om et eventuelt comeback til hende.

Offentliggjort

I går, mandag, kunne flere medier fortælle, at stregspilleren Sofie Bardrum, som tidligere har repræsenteret både det danske landshold og NFH, har fået ophævet sin kontrakt med den rumænske klub HC Dunărea Brăila og nu er på klubjagt.

Sofie Bardrum oplyser til TV2 Sport, at hun er rejst hjem til Danmark og nu har fuld fokus på at finde en ny klub.

Stregspillerens seneste danske klub var NFH, som hun forlod sidste sommer til fordel for den slovenske klub Krim Ljubljana.

Og da NFH aktuelt har stregspilleren Caroline Aar ude på grund af graviditet, ville det være en nærliggende tanke at hente Sofie Bardrum hjem til Nykøbing.

Sofie Bardrum træner faktisk med i NFH i øjeblikket for at holde sig i gang, og det burde umiddelbart gøre vejen til en kontrakt endnu kortere. 

Men det bliver der ikke noget af, fortæller cheftræner Niels Agesen til Folketidende.

Har ikke pengene

- Vi har ikke pengene til det. Vi har i forvejen hentet andre afløsere ind for skadede spillere, så der er ikke økonomi til at hente en til, siger han.

- Og skulle vi have en ekstra spiller ind nu, så ligger en højre fløj højere på ønskelisten som aflastning til Maja Magnussen, tilføjer han.

Dertil kommer, at Sofie Bardrums forsvarsevner ikke rækker til at dække op inde i midten, som Niels Agesen gerne vil have sine stregspillere til.

Og da NFH i forvejen skifter én spiller mellem forsvar og angreb, vil cheftræneren ikke hæmme kontrafasen ved at skulle skifte to spillere.

- Hun er en fantastisk pige og en dygtig stregspiller, men vi har ikke økonomi til at hente hende, lyder det fra Niels Agesen.

Sofie Bardrum spillede for NFH fra sommeren 2022 til sommeren 2025. I løbet af den periode var hun med til at vinde både DM-sølv, sølv i pokalturneringen og sølv i European League. 

Da Helle Thomsen overtog landstrænerposten, blev Sofie Bardrum også en del af det danske kvindelandshold. Hun er dog ikke udtaget til den samling, som finder sted i denne uge.