Fra venstre: Direktørparret for Nykøbing Falster Revyen Lone og Mickey Pless overlever checken til formand og næstformand Henrik Spuur og Jens Peter Mølgaard fra Broen Guldborgsund.
Lokal kulturmastodont donerer kæmpebeløb
Nykøbing Falster Revyen har doneret et større beløb til Broen Guldborgsund. Pengene er hentet fra et mindre sædvanligt sted.
Vinterrevyen 2026 fik premiere 20. januar og havde sidste forestilling i går, søndag 1. februar.
Gennem samtlige forestillinger har Broen Guldborgsund stået i garderoben, hvorfra de har hjulpet de vinterkolde gæster af med jakkerne, inden de trådte ind i teatersalens varme.
De mange jakker i garderoben har indbragt intet mindre end 91.200 kroner, som Nykøbing Falster Revyen donerer til Broen Guldborgsund.
"Helt fantastisk"
Broen Guldborgsund hjælper socialt udsatte børn og unge. Det sker blandt andet gennem økonomisk støtte til kontingenter og udstyr, så børnene på lige fod med andre kan deltage i fællesskaber som spejder, til idræt, musik eller andet.
- Det er helt fantastisk, skriver formand for Broen Guldborgsund, Henrik Spuur, i en pressemeddelelse.
- Jeg har selv stået i garderoben til mange af forestillingerne og har tydeligt kunnet mærke den enorme opbakning fra publikum. Vi er udelukkende blevet mødt af smil, venlighed og stor velvilje, skriver han.
Også for direktørparret Lone og Mickey Pless ved Nykøbing Falster Revyen har samarbejdet med Broen Guldborgsund givet pote.
- Det betyder meget for os at kunne være med til at gøre en reel forskel lokalt. At se, hvordan publikum har bakket op om garderoben, og at det nu bliver til konkret hjælp til børn og unge, gør os både stolte og glade, skriver parret i pressemeddelelsen.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Vagn tilbyder 5.000 kvadratmeter jord helt gratis – men ingen vil dyrke den
Har låst lærerne inde: - Vi er nogle meget intimiderende vagter
Betina skal til Doha: Gør sig klar med træning i den danske kulde
400 mystiske bookinger: John må lege detektiv hver eneste morgen
To lokale museer er de første i regionen med grønt miljømærke
Mest læste artikler
Café lukket efter syv dage: Det er chokerende
Bygning med Harald Nyborg og thansen til salg for stort millionbeløb
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok