KV25

Martin Mickey Pedersen måtte gå tidligt hjem. Privatfoto

Måtte gå tidligt hjem: - Vi manglede 99 stemmer

Der er vindere og tabere, når krydserne er talt op. Mens nogle får en lang nat, kommer andre tidligt i seng.

Offentliggjort

Der er plads til at smile, og ryggen er stadig rank. Selv om partiet var et af de blot tre opstillede, der ikke fik plads i den lollandske kommunalbestyrelse, er spidskandidaten tilfreds.

For Martin Mickey Pedersen fra Liberal Alliance var tæt på. Så tæt på, at tilfredsheden er tilsat en snas af skuffelse.

- Det er ærgerligt, at vi mangler 99 stemmer for at få en plads og komme i byrådet, siger han.

Valgkampen var hans første, og for fire år siden formåede Liberal Alliance slet ikke at komme på stemmesedlen. Der har derfor også været en masse lærepenge, som skulle betales undervejs.

- Selvfølgelig har det været hårdt, men jeg har også stået helt alene med arbejdet, og nærmest selv båret min valgkamp.

Stadig klar til mere politik

Måske derfor har det givet blod på tanden. Han er klar til mere politik.

- Det bliver bestemt ikke lagt på hylden. Der var 491 som gerne havde set Liberal Alliance i byrådet, og dem arbejder jeg videre for. Næste mål er folketingsvalget, og helt generelt er der stadig meget at kæmpe for, forklarer Martin Mickey Pedersen.

Skal Liberal Alliance være en del af den politiske fremtid, så er det Martin Mickey Pedersens opfordring til lollikkerne, at de skal huske partiet, hvis tankegangen er liberal.

Nu går turen hjem til Sydlolland. 

- Det er en lidt ærgerlig Martin Mickey, der går hjem nu, men samtidig er jeg også stolt over, at det er gået langt bedre end da partiet sidst var på stemmesedlen.

Det var i 2017, hvor 68 vælgere satte krydset ved Liberal Alliance. Denne gang var den nye kandidat væsentligt tættere på at skaffe et sæde i byrådssalen, men lige ved var ikke nok.

- Selvfølgelig ville jeg gerne have siddet og forhandlet lige nu, men jeg har til gengæld fået lovning på nogle af de ikke-politiske poster, der skal fordeles.