Der har været talt om en omfartsvej udenom Nørreballe i mere end 30 år.
Nu har Vejdirektoratet leveret en foreløbig linjeføring nord om Nørreballe. Der er sat mere end 343 millioner kroner af til føre tung trafik udenom byen, men det er ikke alle, der er glade for at fyre millioner af på en ny vej.
Omfartsvej ved Nørreballe
Den nordlige løsning omfatter en cirka fem kilometer ny omfartsvej nord om Nørreballe.
Vejen anlægges som motortrafikvej med et kørespor i hver retning, skiltet til 90 kilometer i timen.
Der er adgang til Nørreballe fra omfartsvejen i begge ender via kryds, som tilsluttes Vestre Landevej ved Østofte Møllevej og ved Lærkevej.
Koholtvej føres over omfartsvejen, og der anlægges ny cykelsti fra Nørreballe til Sørup.
Der etableres syv regnvandsbassiner, som renser vejvandet før, det udledes til Nældevads Å eller tilløb hertil.
Utilredse
Især landmænd i området er svært utilfredse.
- Det er hul i hovedet. Pengene kan vel bruges til noget bedre. Når man hører Trafikradio, er det aldrig Nørreballe, der bliver nævnt, siger Christian Rasmussen.
Annonce
Sammen med sin far Henrik driver han landbrug ved Nørreballe og på Askø.
- Det er synd at smadre den natur, der er i området, siger Christian Rasmussen.
Savner forklaring
Drop projektet og giv i stedet pengene til Lolland Kommune.
Frode Vest Hansen
På et informationsmøde onsdag i Østoftehallen, måtte Kresten Lysholdt-Andersen, der er seniorprojektleder i Vejdirektoratet, flere gange forklare, at det ikke er Vejdirektoratets teknikeres opgave at forsvare vejprojektet, men at ansvaret ligger hos politikerne.
Mange af de fremmødte udtrykte stor utilfredshed med vej-projektet og savner en god forklaring på, hvorfor der skal bruges så mange penge på en omfartsvej.
Frode Vest Hansen synes, at projektet skal opgives, inden spaden kommer i jorden.
- Drop projektet og giv i stedet pengene til Lolland Kommune, siger han og henviser til, at borgmester Marie-Louise Brehm Nielsen (Din Stemme) for nylig har sagt, at kommunen kan se frem til et underskud på 531 millioner kroner i 2027.
Frode Vest Hansen er ikke i tvivl. Drop omfartsvejen, siger han. Foto: Anna C. Møhl
- Jeg er virkelig harm over, at man bruger så mange millioner kroner på en vej, der er helt overflødig, siger Frode Vest Hansen.
Tilhænger
Blandt de ganske få, som glæder sig over, at trafikken ledes uden om Nørreballe. er Erik NIelsen.
Annonce
Han bor et par hundrede meter fra den trafikerede Rute 9, der buldrer gennem Nørreballe.
- Støjen er særlig slem, når der er mange udrykningskøretøjer.
Støjen er særlig slem, når der er mange udrykningskøretøjer.
Erik Nielsen, Nørreballe
- Når jeg skal til Maribo og gennem rundkørslen, sidder jeg over en 10-årig periode nok og venter i en måneds tid, siger Erik Nielsen og griner.
Han er klar over, at han er en af de få tilhængere, der er mødt op til Vejdirektoratets informationsmøde i idrætshallen, og forstår godt, at især landmændene er svært utilfredse med den projekterede vej.
Erik Nielsen bor tæt på landevejen, der skal erstattes af en omfartsvej. Han glæder sig til mere fred og ro i Nørreballe. Foto: Anna C. Møhl
- Jeg kan godt se, at det er en ulempe for landmændene, at deres jorde kappes over, siger Erik Nielsen.
Ifølge Vejdirektoratet er der første spadestik i 2028 og i slutningen af 2029, kan omfartsvejen tages i brug.
Omfartsvejes linjeføring nord om Nørreballe er ikke helt på plads endnu, men der ventes første spadestik i begyndelsen af 2028. Ill.: VejdirektoratetVejdirektoratet
Lolland kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu