Bøtø-sagen

En 11-årig pige blev i august 1999 voldtaget nær stranden ved Bøtø på Falster. Arkivfoto: Claus Hansen

Nyt i Bøtø-sagen: Nu får han stor bøde

55-årig mand får stor bøde for at bryde navneforbud.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bøtø-sagen

  • Den 4. august 1999 blev Bøtøskoven skrevet ind i nyere dansk kriminalhistorie.
  • Den dag var en 11-årig pige på stranden med sin mor. På et tidspunkt løb hun op i klitterne mellem den ordinære badestrand og fribadestranden - og her blev hun antastet af en mand, som truede hende med noget, der ifølge pigen lignede en pistol.
  • Han trak hende flere hundrede meter ind i skoven, hvor han voldtog hende og forsøgte at kvæle hende. Pigen besvimede, og gerningsmanden forsvandt.
  • På vej igennem skoven blev manden og pigen set af en tysk turist, som kom cyklende, men han antog dem for at være en far med en genstridig datter.
  • Pigen overlevede overfaldet og løb derefter ned til stranden og vaskede sig, inden hun kontaktede sin mor, der slog alarm til politiet.
  • Sagen udløste efterfølgende den helt store efterforskning, hvor Rejseholdet assisterede det lokale politi.
  • Trods tusindvis af afhøringer på baggrund af mange forskellige slags henvendelser, en dna-profil og to fantomtegninger af gerningsmanden, så skulle der gå 25 år, før politiet via ny dna-teknik kunne anholde en mistænkt i sagen. Den 56-årige, der nu er tiltalt i sagen, nægter sig skyldig.

19. december udsendte Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi den opsigtsvækkende pressemeddelelse. Politiet har anholdt og sigtet en 56-årig mand for at have voldtaget og forsøgt at dræbe en 11-årig pige for over 25 år siden, kunne man læse. 

Et gennembrud i Bøtø-sagen var nu en realitet.

Samme dag fandt grundlovsforhøret sted i Retten i Nykøbing, hvor det blev besluttet at nedlægge et navneforbud. 

Du må altså ikke gengive den dengang sigtedes – nu tiltaltes – navn, stilling, bopæl eller andre oplysninger, der kan identificere ham. 

Det har flere dog set stort på. Og nu har én fået en bøde på 15.000 kroner for at bryde dette forbud på et socialt medie. 

Det oplyser specialanklager ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, Simone Romme.

Flere har brudt navneforbuddet

Det er dog ikke den eneste gang, at navneforbuddet er blevet brudt i Bøtø-sagen. 

I slutningen af december dukkede der pludselig flyvesedler op i Nykøbing, hvor man både kunne læse, hvad den tiltalte hedder, og hvor han bor. Men selvom politiet i flere måneder bad offentligheden om hjælp med at finde ud af, hvem der stod bag flyvesedlerne, fik politikredsen ingen henvendelser. Og da Folketidende talte med vicepolitiinspektør Casper Andersen tilbage i februar, var sagen derfor henlagt.

Mere held var der i den anden sag om brud på navneforbuddet, hvor en 55-årig mand fra Falster nu har fået tilsendt et bødeforlæg på 15.000 kroner. Et beløb, der ifølge specialanklager Simone Romme er ”ret takstmæssigt”.

Mandag er bøden endnu ikke blevet betalt, og derfor er sagen ikke afgjort.

I selve Bøtø-sagen er der også sket en udvikling. Udover at være tiltalt for voldtægt og drabsforsøg er den 56-årige mand fra Falster også tiltalt for at overtræde våbenloven. 

Læs mere om den tiltale her.