- Vi undersøger et mistænkeligt forhold. Mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, siger han til regionalmediet.
Politiet har været på stedet siden klokken 1 natten til tirsdag.
Forskellige teknikere, hundepatruljer og indsatsledere er en del af indsatsen. På stedet er adskillige personer iført dna-dragter, mundbind og hårnet fortsat i gang med at sikre spor.
En fotograf på stedet oplyser til Folketidende, at politiets teknikere undersøger et større område omkring Vestergade. Billeder fra stedet bekræfter, at der er lagt mange markeringer forskellige steder med små gule skilte, som politiet bruger til at markere spor. Ifølge fotografen er der flere blodspor på stedet.
I Vestergade har politiet blandt andet fundet et par bukser, som er sikret og puttet i en pose. Politiet har også søgt med drone i området.
Politiet har sikret et par bukser. Foto: Jan Schmidt - XDmediaJan Schmidt
Politiet oplyser, at der er er ingen grund til bekymring for borgerne i området, og folk opfordres til at kontakte politiet, hvis man har observeret noget mistænkeligt i og omkring Vestergade ved 1-tiden i nat.
Politiet har senere tirsdag morgen oplyst, at en 36-årig mand er blevet stukket med kniv. Det kan du læse mere om her:
Seneste artikler
Ida er den eneste kvinde af sin slags på Sydhavsøerne
NFH kollapser mod nordmænd
Frygtede han var sprængt i stykker: Glemte alt i kaoset
Yngve overlevede flammerne, men slap aldrig mørket
Nu er borgerne til nyt udvalg fundet
Mest læste artikler
Live: 58-årig dømt for at groome, voldtage og true plejedatter
Fyringschok: 11 ansatte står til at miste jobbet
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok
Har du tjekket kuponen? To lottovindere fra samme by får stor gevinst