Sport

Clara Lerby gjorde sit for at hjælp NFH med syv scoringer i kampen. Arkivfoto: NFH

Så tæt på: NFH snubler på målstregen i Esbjerg

NFH var foran i store dele af opgøret mod Team Esbjerg, men i sidste ende var det ikke nok.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det så længe godt ud - men ikke godt nok.

Håndbold, Bambuni Kvindeligaen

Team Esbjerg – NFH: 30-29 (17-18)

Målscorere, Team Esbjerg: Henny Reistad 14, Live Rushfeldt Deila 4, Marit Røsberg Jacobsen 4, Nora Mørk 3 (3), Helene Kindberg 2, Mia Emmenegger 2, Elin Hansson 1.

NFH: Clara Hanna Lerby 7 (4), Maja Magnussen 6, Nanna Hinnerfeldt 6, Caroline Aar 3, Mia Solberg Svele 3, Kristina Kristiansen 2, Clara Bang 1, Cecilie Bjerre 1.

Udvisninger: Team Esbjerg: 3. NFH: 2.

Dommere: Lars Hansen og Nicklas Mark Pedersen.

Tilskuere: 1.903 i Blue Water Dokken.

I sidste ende viste Team Esbjerg sig nok en gang at være en for stor mundfuld, da NFH onsdag aften var på besøg i Blue Water Dokken i Esbjerg.

Falstringerne var ellers foran i store dele af opgøret, men til sidst trak vestjyderne det længste strå og vandt 30-29. Dermed er Team Esbjerg, der fører Bambuni Kvindeligaen, fortsat ubesejret i ligaen i denne sæson.

NFH gik ellers til pause med en føring på 18-17. I anden halvleg var værterne lige dét bedre.

Clara Lerby blev topscorer for NFH med syv scoringer. På modstanderholdet scorede den norske stjerne Henny Reistad hele 14 mål.

Jævnbyrdig affære

Team Esbjerg kom hurtigt foran på et straffekast fra en anden norsk stjerne Nora Mørk.

Det lod falstringerne sig ikke kue af. Det bølgede frem og tilbage, og efter knap syv minutter var NFH pludselig i front, da Nanna Hinnerfeldt kastede bolden i kassen til 4-3. 

Lige efter scorede Maja Magnussen til 5-3 på en kontra, og så lignede gæsterne for alvor nogen, der ikke var kommet for at lægge sig ned på forhånd.

Fra det 15. minut og frem til pausefløjt var NFH på intet tidspunkt bagud. Forsvaret stod stærkt, og Anne Christine Bossen i buret lukkede fremragende af og pillede flere gange store chancer. Dog voldte Henny Reistad store problemer og nåede at score hele otte gange i halvlegen.

Få sekunder inden pausen sørgede Clara Lerby med sin straffekastscoring for, at NFH sluttede første halvleg af i front med et mål.

Smed stor føring

Anden halvlegs start fortsatte takterne fra første omgang.

Holdene fulgtes ad, og især Reistad fortsatte med at dominere. Alligevel var NFH efter 40 minutter ved at trække fra.

På under to minutter scorede NFH tre gange i træk og stod pludselig med en gylden mulighed foran med 24-21. Herefter fulgte to målløse minutter, men troen på det umulige blev for alvor tændt, da Kristina "Mulle" Kristiansen hamrede bolden i nettet til NFH-føring på 25-21 med godt 16 minutter tilbage på uret.

Så tog Esbjerg fat. Med ti minutter tilbage af kampen havde hjemmeholdet vendt opgøret på hovedet og fik udlignet til 26-26.

Selvom NFH kæmpede bravt, viste vestjyderne til sidst, at de har et ekstra gear, og så udeblev den falsterske sensation. Dermed skal vi stadig helt tilbage til 2017 for at finde seneste NFH-sejr i ligaen på udebane over Team Esbjerg.

Trods nederlaget var cheftræner Niels Agesen efter kampen ganske godt tilfreds med sit holds indsats.

- Jeg er stolt af den måde, vi får afviklet kampen på. Jeg synes, at vi har både spillet og chancerne til at få point med. Jeg synes, det er Anna Kristensens (Esbjerg-målvogter, red.) redninger i anden halvleg, der gør forskellen. Vi valgte at spille en del syv mod seks i dag, selvom vi ikke har spillet det så meget i løbet af sæsonen, og det løste vi rigtig fint.

- Og selvom Esbjerg scorer 30 mål, så synes jeg, at vi står rigtig godt imod overfor nogle af verdens bedste håndboldspillere. Jeg er rigtig ærgerlig over, at vi som minimum ikke fik det ene point, men jeg kører faktisk hjem med en god fornemmelse, sagde Niels Agesen efter kampen til NFH Supporters interview-team.

Team Esbjerg beholder førstepladsen med 47 point - ét point foran Odense Håndbold på andenpladsen. NFH forbliver på tredjepladsen med 36 point.