Lolland

Natteravnene, Headspace Lolland, Røde Kors, Broen Lolland, Svanevig Hospice og Frelsens Hær fik hvert 50.000 kroner. Foto: Rikke Folm Berg

Sukkerfabrik-ansatte donerer 400.000 kroner til lokale

Et meget stort beløb fra medarbejdernes egen hjælpekasse skal gøre gavn på Lolland.

Offentliggjort Sidst opdateret

Når Nakskov Sukkerfabrik lukker, forsvinder ikke kun arbejdspladser og en mangeårig arbejdsplads i byen.

Også en gammel hjælpekasse blandt fabrikkens ansatte skal afvikles.

Og i stedet for blot at lukke kassen og fordele pengene internt har medarbejderne besluttet, at en stor del af formuen skal sendes videre til mennesker på Lolland, som har brug for en håndsrækning.

Omkring 400.000 kroner skal deles ud, og enkelte donationer bliver på op mod 50.000 kroner.

- Vi kunne rigtig godt tænke os at slutte af med noget positivt, så det ikke bare er negativt det hele, siger René Høyer, der er vedligeholdelsestekniker på Nakskov Sukkerfabrik og kasserer i hjælpekassen.

Kunne betale for sko og begravelser

Hjælpekassen har eksisteret i mange år, og oprindeligt var formålet at hjælpe ansatte og deres familier, når økonomien var presset.

Det var især i en tid, hvor én indkomst ofte skulle forsørge en hel familie.

- Hvis man havde det lidt svært økonomisk, kunne man få lidt hjælp fra hjælpekassen. Det kunne være til nye sko til børnene, nyt tøj eller hjælp til en begravelse, fortæller René Høyer.

Foreningerne gav udtryk for, at de var glade for pengene, men også at de var kede af, at det skete på en trist baggrund. Foto: Rikke Folm Berg

I de senere år har hjælpekassens rolle ændret sig.

Blandt andet er der hvert år blevet trukket mellem 10 og 15 ferielegater blandt medarbejderne.

Pengene i kassen er blandt andet kommet fra medarbejderne selv. Gennem årene er der blevet indbetalt to kroner fra lønnen hver 14. dag.

Samtidig er pengene blevet investeret gennem Jyske Bank.

Det har været med til at få formuen til at vokse.

Pengene bliver på Vestlolland

Nu hvor fabrikken lukker, skal hjælpekassen også lukkes.

Og det betyder, at omkring 400.000 kroner skal finde nye modtagere.

Blandt dem er Broen Lolland, Headspace, Frelsens Hær og Svanevig Hospice.

Fælles for organisationerne er, at de arbejder med børn, unge, syge eller mennesker i udsatte positioner.

- Det er børn, unge, udsatte og syge, siger René Høyer.

For nogle af modtagerne er forbindelsen til fabrikslukningen samtidig meget konkret.

Headspace tilbyder blandt andet rådgivning til unge, og ifølge René Høyer har lærlinge fra sukkerfabrikken allerede benyttet tilbuddet efter beskeden om fabrikkens lukning.

Broen Lolland kan nu hjælpe flere børn til sport- og fritidsaktiviteter og forlænge flere kontingenter. Foto: Rikke Folm Berg

- Vi har allerede nogle lærlinge, der har været deroppe, fordi de måske ikke helt kan overskue, hvad der foregår her, siger han.

Broen Lolland hjælper blandt andet familier, der ikke selv har råd til kontingent eller udstyr, så deres børn kan deltage i fritidsaktiviteter.

Og netop den type familier kan også mærke konsekvenserne, når en stor arbejdsplads lukker, påpeger René Høyer.

Skal overrækkes på Sukkermuseet

Donationerne blev officielt overrakt fredag klokken 10 på Nakskov Sukkermuseum.

En række af modtagerne var inviteret, og i samarbejde med Jyske Bank var der blevet lavet store symbolske checks, som blev overrakt ved arrangementet.

Dermed bliver lukningen af hjælpekassen også en sidste mulighed for medarbejderne for at sende noget tilbage til lokalsamfundet.