Sport

FC Nakskov skal op i Danmarksserien. Privatfoto

Kæmpe afklapsning: FC Nakskov sikrer historisk oprykning i fodboldlektion

For første gang nogensinde er FC Nakskov klar til Danmarksserien. Lørdag blev den historiske oprykning sikret hjemme men en kæmpesejr på 8-1 over Frem Hellebæk.

Offentliggjort Sidst opdateret

Hæsblæsende. Hårrejsende. Historisk.

Denne sæson i Sjællandsserien har budt på mange store øjeblikke for FC Nakskov. Det største kom foran op mod 700 tilskuere hjemme på OK+ Stadion lørdag eftermiddag, hvor vestlollikkerne gennembankede de nordsjællandske gæster fra Frem Hellebæk med hele 8-1.

Det betyder, at FC Nakskov for første gang nogensinde med klubbens nuværende navn er i Danmarksserien. Sidst, klubben var i Danmarksserien, var tilbage i sæsonen 2008/09 under navnet Nakskov Boldklub. Næste sæsons tilværelse i Danmarksserien bliver klubbens højeste rangering, siden Nakskov Boldklub og B. Velo fusionerede og blev til FC Nakskov tilbage i 2015.

FC Nakskov ender på andenpladsen med 28 point ud af 42 mulige i Sjællandsseriens oprykningsspil.

Efter slutfløjt kunne jublen bryde ud. Privatfoto

Kæmpe målfest

Før kampen stod det klart, at tre point ville sikre oprykningen uagtet resultaterne fra de andre kampe i rækken, der blev spillet samtidig.

Efter blot ti minutter fik profilen Noah Skovgaard sendt vestlollikkerne på oprykningskurs med målet til 1-0. Siden skulle Rasmus Melhede i det 37. minut, og Noah Fugl minuttet efter, udbygge føringen, så nakskovitterne kunne gå komfortabelt til pause foran 3-0.

Efter pausen fortsatte målfesten. Allerede i første minut af anden halvleg blev Noah Skovgaard dobbelt målscorer - og så kunne de kolde flasker vist så småt blive fundet frem på OK+ Stadion.

Målene blev ved med at hagle ind - desværre for nakskovitternes Marcus Jensen blev han krediteret for et selvmål efter 53 minutter. Men det var hurtigt glemt, for efter en times spil gjorde Magnus Johansen det til 5-1 for værterne.

Et kvarter senere sørgede indskiftede Mads Jatta for tenniscifrene med sin scoring til 6-1. Han udbyggede også til 7-1 i det 83. minut, før Noah Fugl som den tredje spiller blev dobbelt målscorer med målet til 8-1 tre minutter før tid.

Kort efter kunne tilskuerne storme banen i ren eufori.

Vilde scener efter slutfløjt

Oprykningen var kulminationen på langt mere end en enkelt stærk sæson, påpeger FC Nakskov-cheftræner Lasse Rasmussen.

Han peger på flere års arbejde i klubben, hvor flere trænere har været med til at bygge fundamentet, og hvor en ung trup stille og roligt er blevet klar til næste skridt.

- Gennemsnitsalderen og udviklingen har fulgt hinanden hånd i hånd. De er gået fra at være 18 til 22 år, og det kan man se på de beslutninger, de tager. De er blevet en mere moden gruppe, selv om de ældste kun er 23 år, lyder det fra træneren, som selv overtog holdet i vinters kort før turneringsstart og midt i et oprykningsspil, hvor forventningerne allerede var store.

Cheftræner Lasse Rasmussen (th) overtog holdet for få måneder siden. Privatfoto

- Jeg blev sat ind til at føre dem det sidste stykke. Det har været nogle fede måneder, og jeg er stolt af drengene og glad for, at jeg sagde ja. Det er det største, jeg har oplevet som træner, siger Lasse Rasmussen.

Efter slutfløjtet brød det hele løs på anlægget i Nakskov, hvor 600-700 tilskuere ifølge træneren styrtede ind på banen for at fejre spillerne.

- Der var eufori. Man kunne mærke, at det var en forløsning for mange. Der er lidt storklubsmentalitet herovre, og selvbilledet er, at FC Nakskov skal være i Danmarksserien. Nu skal vi op og se, om vi kan etablere os, for det bliver hårdt, siger han.

Træneren fremhævede flere profiler efter den klare sejr: Frederik Mørkebæk Christensen på højrekanten, Magnus Johansens store løbearbejde, Simon Mørkebæk Christensen som stærk anfører og midtbanegeneral og Mads Jatta, der kom ind og scorede to gange. Noah Skovgaard fik også pæne ord med på vejen for at være en stor profil gennem hele sæsonen både i træning og kamp.

Men rosen gjaldt først og fremmest hele gruppen.

- Holdet fortjener ros for sammenholdet og for at bygge hinanden op i modgang. Det er derfor, vi står med en oprykning i dag. De har skabt noget magisk sammen, siger FC Nakskovs cheftræner, inden han sætter nogle ord på planen for resten af lørdagen.

- Nu fester de jo nede i omklædningsrummet. Jeg tænker, der bliver bestilt noget mad udefra, og så bliver klubhuset vel lagt ned, som man siger. Det bliver sjovt at være med til, slutter Lasse Rasmussen.

Det var ikke al alkoholen, der endte i mundene på de glade nakskovitter. Privatfoto