I stedet for den seneste smiley med vandret mund, som skyldtes en indskærpelse for mangelfund hygiejne 8. juli, hang der en glad smiley, som forretningen fik tilbage i februar.
Men nu har den kendte grillbar fået sig en ny smiley, som de er mere stolte af at at kunne vise frem i grillbaren.
For under et kontrolbesøg i går, mandag, kunne Fødevarestyrelsen nemlig konstatere, at grillbaren nu havde hængt den seneste smiley op.
Dermed er smileyens mundvige nu begyndt at vende opad igen.
En forglemmelse
Og det glæder ejeren af Torvegrillen, Mehmet Kiran.
- Det er vi rigtig glade for, siger ejeren og fortæller, at det blot skyldtes en forglemmelse, at de ikke havde hængt den seneste kontrolrapport op i grillbaren i sidste uge.
- Vi havde glemt at erstatte den gamle kontrolrapport med den nye. Så kom de tilbage efter 12 dage, og fordi den nye ikke var hængt op, fik vi ballade, forklarer Mehmet Kiran.
Tørrede hænderne af i sin t-shirt
Den mindre fornøjede smiley, som grillbaren altså ikke havde hængt op for en uge siden, fik Torvegrillen 8. juli på grund af uhygiejnisk håndtering af fødevarer.
Under kontrolbesøget kunne Fødevarestyrelsens folk nemlig konstatere, at medarbejderne hverken brugte hygiejnisk håndvask eller engangshandsker, selv om de blandt andet arbejdede med mad, brugt service og kontanter. Desuden så kontrollanterne en medarbejder tørre hænder i sin t-shirt.
Det udløste en indskærpelse til grillbaren.
Foto: Skærmbillede fra Fødevarestyrelsens hjemmeside
Virksomhedens forklaring var, at der var tale om nye medarbejdere.
Det var altså disse opdagelser, der gjorde, at grillbaren fik en smiley med en vandret mund.
Og da Fødevarestyrelsen for en uge siden opdagede, at grillbaren ikke havde hængt den nye smiley op, fik de sig en sur smiley. Det var på trods af, at de havde fået styr på hygiejnen.
Derfor skulle Torvegrillen betale en bøde på 2.000 kroner.
Oplever stor opbakning
Ejeren Mehmet Kiran overtog grillbaren tilbage i februar.
På trods af indskærpelsen synes han, det har været "super fedt" at drive Torvegrillen.
- Jeg har været i pizzabranchen i mange år, og det har været noget helt andet. Det her er meget federe, siger han.
Ifølge ejeren er der kommet flere kunder i grillbaren.
- Her er søde kolleger, og vi har nogle rigtig støttende kunder, siger Mehmet Kiran.
Lolland kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Bølgerne gik højt: Ingen forslag var gode nok
Skyldig eller ej? Sag mod plejefar nærmer sig afgørelse
Kapløb før Brøndby-brag: Kommune vil haste millioner frem
Hovedtribunen lukket før Brøndby-brag: Nu kæmper NFC mod uret
Mille er én de unge, der svært kan undvære SU'en
Mest læste artikler
Café lukket efter syv dage: Det er chokerende
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Bygning med Harald Nyborg og thansen til salg for stort millionbeløb
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok