Krimi

Arkivfoto: Rigspolitiet

Narkopåvirket 17-årig opdaget i bil

En patrulje fandt mandag aften flere former for euforiserende stoffer hos en blot 17-årig dreng.

Offentliggjort

De kom forbi ved lidt af et tilfælde, men endte med at finde både hash og kokain, da betjente fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi mandag aften kørte en tur på Falster.

Nærmere bestemt lagde politiet vejen forbi en adresse på Midtfalster, og i den forbindelse bemærkede betjentene en parkeret bil ved adressen.

I bilen sad en 17-årig dreng, og det var der ikke noget problem i. Dog virkede han påvirket af stoffer.

Det gav anledning til at visitere drengen - og her fandt politiet en del narkotika.

Drengen var nemlig i besiddelse af 21,9 gram hash og 9,2 gram kokain, som blev beslaglagt på stedet.

Nu er den 17-årige sigtet for at være i besiddelse af euforiserende stoffer, og både hans forældre og de sociale myndigheder er underrettet om sagen, oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i sin døgnrapport.