Kort nyt
Det har været overvejet at lukke lægehuset i Stubbekøbing. Foto: Ena Tværmose Nielsen
Overvejede at lukke lægehus
Region Sjælland sagde nej til to løsninger.
Lægerne i Stubbekøbing Lægehus har seriøst overvejet af lukke huset.
Man gik dog igen væk fra tanken, og i stedet kører de to nuværende læger, Jens Kristensen og Nadja Baadsgaard, videre i huset.
Det sker dog med færre patienter end i dag.
Krævende arbejde
Jens Kristensen fortæller, at der siden sidste efterår har været overvejelser om lægehusets fremtid.
Arbejdet som praktiserende læge er blevet mere omfangsrigt og tidskrævende, og opgaverne er blevet sværere, fortæller han.
Alderen spiller også en rolle.
Jeg er gammel nok til at gå på folkepension, og Nadja har en alder, hvor man tidligere kunne gå på efterløn, siger Jens Kristensen.
To muligheder
Og da den tredje læge i huset, Bente Holdt, planlagde at stoppe i år, så var overvejelsen at lukke helt.
Men der var også den mulighed at køre videre med færre patienter.
Det var den løsning, som vi valgte, siger han.
Forhandlinger
Forinden havde man drøftet de to muligheder med Region Sjælland.
Vi foreslog, at man lavede en regionsklinik i Stubbekøbing, som man gør andre steder, fortæller Jens Kristensen.
Forslaget til regionen var, at den kunne leje lægehuset, bruge inventaret og ansætte lægerne og andet personale.
Man foreslog som alternativ, at regionen kunne betale for, at lægeklinikken blev drevet videre som nu.
Region sagde nej
Men Region Sjælland sagde nej til begge forslag.
Man sagde, at man ikke kunne gå ind i sådanne løsninger for at bevare lægedækningen i området, da man dengang - i marts - ikke kendte økonomien i sundhedsreformen, siger Jens Kristensen.
Seneste artikler
Ida er den eneste kvinde af sin slags på Sydhavsøerne
NFH kollapser mod nordmænd
Frygtede han var sprængt i stykker: Glemte alt i kaoset
Yngve overlevede flammerne, men slap aldrig mørket
Nu er borgerne til nyt udvalg fundet
Mest læste artikler
Live: 58-årig dømt for at groome, voldtage og true plejedatter
Fyringschok: 11 ansatte står til at miste jobbet
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok
Har du tjekket kuponen? To lottovindere fra samme by får stor gevinst