Guldborgsund

Eleverne på Nykøbing Katedralskole var tirsdag erstattet af minions, enhjørninger og matroser. Foto: Esben Cronbach-Christensen

Se billederne: Våd aktivitetsdag på Nykøbing Katedralskole

Eleverne på Nykøbing Katedralskole var heldige med vejret, da de tirsdag mødte ind til aktivitetsdag. Folketidende tog forbi for at forevige festlighederne.

Offentliggjort

Enhjørninger, minions og matroser flokkedes om Nykøbing Katedralskole, da eleverne tirsdag deltog i den traditionsrige aktivitetsdag.

Solen skinnede på eleverne fra Nykøbing Katedralskole, som de spredte sig ud på skolens arealer for at dyste i alskens discipliner. Stigegolf, fodbold, discgolf og vandræs - alt sammen udkæmpet i kostumer, der ikke hører hverdagen til.

- Det er jo som en dag i BonBon-Land, siger rektor på Nykøbing Katedralskole, Morten Pape.

Glæden tog i sådan grad fat i rektor Morten Pape, at også han kastede sig over glidebanen. Foto: Esben Cronbach-Christensen

- Det er en tradition for skolen. Man kan mærke livsglæden fra eleverne og hvordan de rykker tættere sammen. Det har værdi, siger han.

Mens klasserne fra både 1., 2., og 3.G dyster om, hvem der er bedst til at glide, sparke og kaste, er der også præmier på højkant for bedste udklædning.

Om det er præmierne, underholdningen eller noget tredje, der forvandlet eleverne til står hen i det uvisse. Men fra både elever og rektor lyder det, at magien smitter af på sammenholdet.

Natascha Plovdahl Pedersen, 16 år, er lige starter i 1.G. Sammen med sin klasse har hun bemandet glidebanen. Og selvom de har haft bare tre uger til at lære hinanden at kende, er kemien i klassen allerede god, fortæller hun.

- Vi er allerede meget tætte, siger hun og kaster et blik tilbage på vennerne, der glider forbi.

- Folk er ikke bange for at være lidt fjollede. Og de er så hjælpsomme. Jeg slog min ankel tidligere, og så strømmede de til for at hjælpe mig.

Se billederne fra dagen i slideshowet herunder.