Branden i Systofte varede i flere timer og udviklede masser af røg. Privatfoto
To påsatte brande på få dage: Nu melder politiet ud
To gange med to dages mellemrum blev brandvæsnet omkring weekenden kaldt ud til brande på Lolland og Falster, som efter al sandsynlighed var påsatte. Nu giver politiet en status på efterforskningen.
Det tog brandvæsnet hele aftenen at slukke branden, og der skete så store skader på huset, at det betragtes som nedbrændt.
Næppe samme gerningsmand
Politiet efterforsker fortsat de to brande som påsatte, men ifølge politikommissær Bo von Würden er der ikke noget, der tyder på, at det skulle være den samme gerningsmand, der står bag.
Bo von Würden ønsker ikke at gå nærmere i detaljer omkring efterforskningen. Men i forhold til branden i Maribo siger han, at politiet har "nogle ting" at gå efter.
- Men vi vil fortsat gerne høre fra vidner, der måtte have oplysninger - og det gælder begge brande, fortæller han.
I forhold til branden i Systofte lyder der endnu mere optimistiske toner fra politikommissæren.
- Vi har nogle forholdsvis gode spor, som vi arbejder videre med. Selvom det var en voldsom brand, så ved vi cirka, hvor den opstod, men vi kender ikke omstændighederne, siger Bo von Würden.
Branden blev anmeldt ved 17-tiden. Er det også der, I mener, at den opstod, eller har den ligget og ulmet inden?
- Vores indtryk er, at den er antændt kort før anmeldelsen. Det bygger vi blandt andet på observationer fra vidner, siger Bo von Würden.
Seneste artikler
Ida er den eneste kvinde af sin slags på Sydhavsøerne
NFH kollapser mod nordmænd
Frygtede han var sprængt i stykker: Glemte alt i kaoset
Yngve overlevede flammerne, men slap aldrig mørket
Nu er borgerne til nyt udvalg fundet
Mest læste artikler
Live: 58-årig dømt for at groome, voldtage og true plejedatter
Fyringschok: 11 ansatte står til at miste jobbet
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok
Har du tjekket kuponen? To lottovindere fra samme by får stor gevinst