En ny eksperimenterende vaccine fra GlaxoSmithKline (GSK) halverer risikoen for, at afrikanske børn får malaria. Det viser et større forsøg med vaccinen blandt 15.000 børn i syv afrikanske lande.
Resultaterne af forsøget offentliggøres i the New England Journal of Medicine og af Bill & Melinda Gates' Fond i Seattle.
Eksperter hylder forsøget, som er gennemført 11 steder i syv afrikanske lande, som et lovende skridt mod at udrydde sygdommen, der hvert år dræber næsten 800.000 børn.
Omkring 90 procent af alle dødsfald på grund af malaria sker i Afrika, og 92 procent af disse dødsfald sker blandt børn under fem år.
De børn i alderen fem til 17 måneder, der har modtaget tre doser af vaccinen, har haft 56 procent lavere risiko for at udvikle klinisk malaria, som udløser højfeber og kulderystelser.
Når det gælder den fatale form for malaria, hvor sygdommen er dødelig og når blodet, hjernen og nyrerne, havde de børn, der fik vaccinen, 47 procent lavere risiko for at udvikle sygdommen.
Men eksperter understreger, at der er lang vej igen. Der er ingen hurtig genvej til at udrydde malaria
- Vi havde ønsket, at vi kunne udrydde sygdommen med vaccinen. Men den vil bidrage til at kontrollere den, siger Tsiri Agbenyega, der har stået for forsøget i Ghana.
Næste led i forsøget er at afprøve vaccinen på børn i alderen seks til 12 uger. GSK håber, at vaccinen vil være i handlen i 2015.
Malaria skyldes en parasit, der lever i blodet og overføres via malariamyggen. Malaria findes i over 100 lande i verden.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned