Hun er ikke i tvivl om, hvordan overgrebet mod hende i en skov i Bøtø i 1999 har påvirket hendes oplevelse af sig selv.
Det udtalte kvinden i et tv-transmitteret interview på TV2 i 2015, hvor hun valgte at stå frem med sit navn. Det gjorde hun, netop fordi hun ønskede at finde gerningsmanden.
Vi har valgt at fjerne navnet i denne artikel af respekt for, at hun kan have ændret mening, nu hvor der er fundet en formodet gerningsmand.
- Han har gjort mit liv til et helvede. Jeg har gået i selvmordstanker. Alt andet var lige meget. Han skulle bare have kvalt mig helt, så jeg døde. Jeg håber, at han vil give sig selv til kende og tage en straf, eller at hans familie og venner vil ringe og sige, hvor han er henne, så mig og min familie kan få fred, forklarede hun blandt andet.
Annonce
Hun ville også gerne spørge, hvorfor det lige skulle være hende.
Artiklen fortsætter under videoen ...
Baggrunden for sagen er, at Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi onsdag anholdt en mand, som man formoder at stå bag det brutale overgreb mod den dengang 11-årige pige.
Udover voldtægten har gerningsmanden også taget kvælertag på hende i en sådan grad, at hun fik punktformede prikker på øjnene og undervejs formodentlig mistede bevidstheden.
Hun fortalte selv, at hun faldt i søvn.
Har været en lukket bog
Efter overgrebet blev pigen bragt til sygehuset i Nykøbing og efterfølgende også til Centralsygehuset i Næstved, hvor overlæge Toni Olesen, specialist i undersøgelse af sex-ofre, undersøgte hende.
Undersøgelsen bekræftede, at hun havde været udsat for en seksualforbrydelse samt et livsfarligt kvælergreb om halsen. Hun blev senere yderligere undersøgt under narkose, forklarede daværende kriminalchef ved lokalpolitiet i Nykøbing F. Bent Jørgensen dengang.
I en del år efter overgrebet, der ifølge lægerne var tæt på at tage livet af hende, har hun været som en lukket bog, forklarer hun selv. Hun har været genert, og hun mener, at hun formentlig havde haft lyst til at være mere åben, hvis det ikke var sket.
- Igennem et halvt år efter overgrebet følte jeg mig meget beskidt. Jeg gik i bad flere gange om dagen og brugte rigtig meget sæbe.
Annonce
Hun fortalte også, at hun begyndte at trøstespise, og at hun i 6. klasse havde selvmordstanker.
Siden programmet blev sendt på TV2 i 2015 har hun modtaget en meget stor sympati, forklarede hun dengang til mediet:
- Jeg havde ikke regnet med at jeg ville få så meget støtte og opbakning. Det overrasker mig vildt. Det var en rigtig stor grænse, jeg skulle overskride, da jeg fortalte min historie, og derfor betyder opbakningen også ekstra meget. Det har givet mig tårer i øjnene.