Månemissionen

Jakob Arthur Andersen tog dette billede af månen på det eksakte tidspunkt, rumfartøjet "Orion" blev sendt afsted. Foto: Jakob Arthur Andersen

Astrofotograf jager historisk måne-mission fra en have på Falster

Fra det østlige Falster følger Jakob Arthur Andersen de første astronauter på månemission siden 1972.

Offentliggjort Sidst opdateret

Ikke kun astronauterne ombord på ”Orion” har i disse dage en fremragende udsigt til månen - også fra en have lidt uden for Horbelev bliver der kigget intenst efter både himmellegeme og rumfartøj på nattehimlen.

Det er den lokale astrofotograf Jakob Arthur Andersen, der i øjeblikket har nogle søvnløse nætter i baghaven til sit hjem og atelier på det østlige Falster, hvorfra han med avanceret kameraudstyr forsøger at indfange den nuværende ”Artemis II”-mission, der har bragt fire astronauter længere ud i rummet end nogensinde før. Og som netop nu, efter passage af månen, er på vej retur til jorden.

- Jeg har taget et billede af månen på det eksakte tidspunkt, rumfartøjet blev sendt afsted. Og så var jeg ude hele natten i går og gik først i seng klokken 5.30. Her tog jeg en serie af billeder fra der, hvor rumfartøjet skulle være på himlen - og dem er jeg ved at kigge igennem lige nu, lyder det fra Jakob Arthur Andersen.

Det er første gang siden 1972, at mennesker er sendt rundt om månen.

Missionen er en del af Artemis-programmet, som gennemføres af NASA i samarbejde med rumagenturer fra Europa, Japan, Canada og Australien.

Det sigter på at etablere en rumstation, der skal være i kredsløb om Månen i mere end et årti, og etablere en base på Månen, hvor astronauter kan arbejde og bo.

Den lokale fotograf Jakob Arthur Andersen er særligt kendt for sine spektakulære billeder af rummet. Arkivfoto: Nils Lund Pedersen