Lolland

Anne Bjerregaard glæder sig over, at valget til Ældrerådet gik godt. Arkvfoto: Claus Hansen

Fem genvalgt til lollandsk Ældreråd

Torsdag skal det nye ældreråd mødes for første gang.

Offentliggjort

I foråret valgte den daværende formand for Lolland Ældreråd, Karen Zubari, at træde tilbage, fordi hun ikke kunne få dialogen til at fungere med den kommunale forvaltning. Interessen for at blive en del af rådet er dog stadigvæk stor. Det viser tirsdagens valg.

- Jeg sad i Nakskov Idrætscenter, og der var til tider to lange køer, som spærrede, så vælgerne til de andre valg ikke kunne komme ind, fortæller formand Anne Bjerregaard.

Hun er godt tilfreds med årets valg, og fortæller, at alt har været gjort klar, så valghandlingen kunne forløbe uden problemer. Og det gjorde den.

Det nye Ældreråd

Gudde Södergren, Bursø
Stemmer i alt: 1514

Anne Bjerregaard, Nakskov
Stemmer i alt: 1039

Susanne Andersson, Maribo
Stemmer i alt: 783

Annie Jeppesen, Horslunde
Stemmer i alt: 682

Michael Hansen, Rødby
Stemmer i alt: 619

Nina Stangerup, Nakskov
Stemmer i alt: 409

Anita Tørner, Nakskov
Stemmer i alt: 392

Kristian Humlebæk, Nakskov
Stemmer i alt: 363

Ulrik Mortensen Slente, Nakskov
Stemmer i alt: 359

Nye medlemmer står i kursiv

Fik hurtigt talt stemmerne

Ældrerådets medlemmer fik heller ikke lov til at sove længe dagen efter valget.

- Vi havde aftalt at tælle stemmer dagen efter, så vi stod tidligt op og gik i gang igen. 

I øjeblikket er alles øjne rettet mod kampen om borgmesterpladsen i Lolland kommune, og det er helt fint med Ældrerådets formand. Hun regner med, at det til gengæld bliver mere interessant på torsdag, når rådet holder konstituerende møde.

Godt overlap i medlemmer

Anne Bjerregaard glæder sig over, at der er et godt overlap af gamle og nye medlemmer i det nye råd. Fem er blevet genvalgt, og fire nye er kommet ind.

- Jeg var ny sidste gang, og der var ikke mange tidligere medlemmer tilbage. Det er rart, at der er nogle, som ved, hvordan man tager fat i de forskellige ting, og som ved, hvem vi skal tale med.

Med erfaringen håber hun, at rådet får mulighed for at blive mere udadvendt i de kommende fire år.

- Tidligere har vi haft brug for at have meget fokus på det administrative.

Overrasket vinder

Allerøverst på listen over stemmer til kandidaterne finder man Gudde Sødergren fra Bursø. Hun stillede op til Ældrerådet for første gang, og med 1.514 stemmer blev hun den klare topscorer.

En succes, der kom bag på hende.

- Det havde jeg bestemt ikke regnet med. Det var virkelig en overraskelse, også for mig selv, lyder det fra valgets vinder.

Først efter valget er det gået op for hende, hvor godt det egentlig er gået. Ikke mindst fredag, hvor hun er ude på tur.

- Folk er kommet hen til mig på færgen, har ønsket mig tillykke og fortalt, at de har stemt på mig. Jeg troede slet ikke, at der var nogen, som kendte mig, siger hun grinende.

- Sådan er verden nogle gange. Så bliver man overrasket.

Hvad det flotte valg skal bruges på, ved hun endnu ikke. Først skal Ældrerådet konstituere sig, og så vil hun se, hvordan hun kan bruge den store tillid fra Lollands ældre borgere.