Livet på Lolland Falster

Jørgen Plamboeck glæder sig over, at Lollands nye borgmester har lyttet til ham. Arkivfoto: Jan Knudsen
Jørgen Plamboeck glæder sig over, at Lollands nye borgmester har lyttet til ham. Arkivfoto: Jan Knudsen

Jørgen har kæmpet for et særligt flag

Henvendelser til den tidligere borgmester bar ikke frugt, men det gjorde det, da han tog fat i den nye.

Offentliggjort

Da et helt bestemt flag mandag strøg til tops over Maribos gamle rådhus, var der særligt én som glædede sig. Dermed var det nemlig slut med kampen for at få Lolland til at vise sympati med en særlig del af kongeriget.

Jeg synes, at det er helt forfærdeligt, som ham tossen overfra USA truer landet.

Jørgen Plamboeck

Jørgen Plamboeck har på et tidligere tidspunkt henvendt sig til kommunens forhenværende borgmester, Holger Schou Rasmussen (S), men dengang lykkedes det ikke at vinde gehør for sagen.

Med en ny person bag skrivebordet i borgmesterkontoret, var det oplagt at prøve igen. Denne gang med væsentlig mere succes.

Ingen andre gjorde noget

Det drejer sig selvfølgelig om Erfalasorput, det 41 år gamle flag, som tilhører Grønland. Det viser nu Lollands støtte til det grønlandske folk.

- Symboler betyder noget. Når mennesker lever med uvished om fremtiden, kan det gøre en forskel at mærke, at andre ser dem og står sammen med dem, har borgmester Marie-Louise Brehm Nielsen (DS) udtalt til Folketidende.

Støtten betyder meget for Jørgen Plamboeck.

- Jeg synes, at det er helt forfærdeligt, som ham tossen overfra USA truer landet. Da der ikke rigtigt var nogle andre som gjorde noget lokalt, så tog jeg opgaven på mig. Det har jeg aldrig været bange for, fortæller Jørgen Plamboeck, der skrev til borgmesteren, og foreslog at kommunen fik flaget op.

Født på Grønland

Grønland betyder meget for Jørgen, og ikke mindst for hustruen Inger. Han har tidligere arbejdet godt ti år i Grønland, mens Inger er født i bygden Kangaamiut, hvor hun boede til hun blev 14 år gammel.

Kvinde går på vej i Kangaamiut med farvede huse og gul bygning i baggrunden.
Inger Plamboeck er førdt og opvokset i Kangaamiut, og gennem mange år arbejdede hun som sygepljerske i bygden. Arkivfoto: Privatfoto

Siden hun i 2004 blev færdig som social- og sundhedshjælper, har hun flere gange været tilbage i bygden, hvor hun har arbejdet som sygeplejerske. 

Derfor er parret glade for, at der nu vises lokal opbakning til det sted, der betyder så meget for dem begge.

Knyttet tættere sammen

For Jørgen Plamboeck er det naturen og det grønlandske folk, der betyder noget særligt. De to ting gør stedet til noget helt særligt at besøge, og giver oplevelser, som man ikke kan finde i Danmark.

Men heldigvis er der kommet noget godt ud af krisen mellem kongeriget og USA. For det er som om at danskere og grønlændere er rykket tættere sammen. 

- Dengang jeg var deroppe, var der nogle af de lokale, som ikke brød sig om danskerne. Men når jeg ser noget fra Grønland nu, virker det til, at der er noget, som er forandret, fortæller han.

Håber på bedring

Selv om det næppe er flaget på Lolland som skaber de store forandringer, er det fint at vise sammeholdet, mener Jørgen Plamboeck, der selv ofte flager med Erfalasorput.

Han forstår derfor heller ikke holdning hos Guldborgsunds borgmester, Simon Hansen (S), der kaldte det for populistisk at flage med det grønlandske flag.

- Jeg er helt uenig. Når vi er i en så alvorlig situation, så nogle truer med at tage Grønland, er det fint at vise opbakning til landet og dets folk.

Jørgen Plamboeck håber, at verden normaliserer sig, når en ny præsident kommer til i USA, og håber så blot på, at Grønland slipper for flere trusler de næste tre år.